Ekmeğe Zam Yolda!

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, ekmek fiyatlarına zammın gündemlerinde olduğunu açıkladı.

EKONOMİ 06.07.2018, 10:17
Ekmeğe Zam Yolda!

“Halk Tedirgin Olmasın”

Federasyon merkezinde düzenlenen toplantıda konuşan Balcı, ekmek fiyatlarında artışın gündemlerinde olduğunu ancak halkın tedirgin olmaması gerektiğini söyledi. Balcı Kasım 2015’ten beri ekmek fiyatlarında değişiklik olmadığını söyledi. Ancak çok yakın zamanda ekmeğin gramajının düşürülmesi ve fiyatının aynı kalması ile gizli zam gelmişti. Şimdi yeni bir zam daha yolda. Fırıncılar maliyeti kurtarması için en az 15 krş zam yapılması gerektiğini iddia ediyor.

Balcı fırıncı esnafının fiyat artışı yapmasının zorunlu olduğunu ifade etti. Esnaf kazanmazsa sağlıklı ekmek üretemeyeceğini söyledi. Fiyat artışının gündemlerinde olduğunu ancak en makul seviyelerde gerçekleşmesi için uğraşacaklarını söyledi. Temmuz ayı itibariyle buğday hasadının tamamlanması ile un fiyatlarındaki artışa göre ekmeğe zam olacağını söyledi.

Zam Enflasyonun Üzerinde Olmayacak

Balcı yapılacak olan zammın enflasyonun üzerinde olmaması için çalışma yapacaklarını söyledi. Yıllık enflasyon oranı şu anda %15 ve bu durum ekmeğe 15 krş zam anlamına gelebilir. Esnafın maliyetler karşısında dayanacak gücü olmadığını söyleyen Balcı, gelecek olan zammın halkı tedirgin edecek bir durum olmadığını söyledi.

Son günlerce ekmek fiyatlarına ilişkin açıklama yapan kişilere de değinen Balcı, yetkisiz kişilerin söylemlerine itibar edilmemesini söyledi. Balcı, Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu (TUSAF) Başkanı Eren Günhan Ulusoy'un yaptığı un fiyatlarına zam geleceği konusundaki açıklamalarını doğru bulmadığını söyledi.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)