Ekmeğe %15 Zam Geldi

Ekmeğe %15 zam gelmesi ile ekmeğin kilogram fiyatı 5 lira 75 kuruş oldu. 1.25 TL’den satılan ekmek artık 1.50 TL’den satılacak.

EKONOMİ 26.07.2018, 19:55
Ekmeğe %15 Zam Geldi

Beklenen Zam Geldi

Ekmeğe zam tartışması bir süredir gündemdeydi. Zam geleceği kesindi ancak ne zaman, ne kadar geleceği henüz netleşmemişti. İşte o üzücü zam haberi geldi. Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı ekmeğe zam geldiğini duyurdu. Ekmeğe ilişkin hesaplamanın her ilde ayrı ayrı yapılacağını, bu yüzden net fiyat vermenin mümkün olmadığını söyledi. ancak Ankara’da 220 gram ve 1.25 TL’den satılan ekmeğe %13,5 zam gelirken 210 gramlık ekmeğe %15’lik zam geldi.

Balcı ekmekte zammın en alt seviyeden yapıldığını söyledi. Bugün itibariyle illerdeki odalara genelge gönderildiğini söyleyen Balcı, maliyet hesabı yapıldıktan sonra komisyonlarca değerlendirileceğini ve Ticaret Bakanlığından alınan görüş sonrası fiyatın belli olacağını söyledi. Yani zammın tüketiciye yansıtılmasının bir ayı bulacağını ifade etti.

Ekmekteki Kalite Bozulmasın Diye Zam

Balcı ekmeğin sağlıklı ve hijyenik koşullarda üretilmesi için zammın gerekli olduğunu söyledi. Eğer zam gelmezse ekmeğin kalitesinin bozulacağını aktardı. Çünkü esnafı un konusundaki seçiciliğini kaybedeceğini savundu.

Balcı maliyet hesaplarının iller tarafından yapılacağını ancak hiçbir ilde %15’in üzerinde zam olmayacağını söyledi. Ekmeğin fiyatı kg bazında 5 lira 75 kuruşu aşmayacak dedi. Bu uygulamaya göre 1,25 TL’den satılan ekmek 1,50 TL2den satılacak.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)