Egzoz Emisyon Pulu 1 Ocakta Kalkıyor

Mart 2017 tarihinde yayınlanan Egzoz Gazı Emisyon Kontrolü Yönetmeliği 1 Ocak 2018 de yürürlüğe giriyor. Edinilen bilgiye göre egzoz emisyon pulları tarih oluyor.

EKONOMİ 27.12.2017, 19:58 28.12.2017, 11:26
Egzoz Emisyon Pulu 1 Ocakta Kalkıyor

Basında yer alan haberlere göre Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Egzoz Gazı pulu ve ruhsatı 01 Ocak itibariyle kalkıyor. Emisyon pul konusunda Bakanlık online olarak takip sistemi kurma yöntemi ile yapılacak.

Çevre Bakanlığının yönetmelik ile hayata geçecek olan pul denetimi ve kontrolü sayesinde egzoz emisyon sonuçlarının değiştirilmesi ve sahte emisyon pulu ruhsatı kullanımının bitirilmesi planlanmıştır.

Ülkemizde Motorlu taşıtlardan kaynaklı olarak hava kirliliği üzerindeki çalışmaları sonucu emisyon pulu ve ruhsatı alma konusunda takip sistemleri kuruldu. Taşıtlar periyodik olarak bakım yapılması, emisyon kullanım cihazlarının zarar görmesi ve kullanılan yakıtlardan kaynaklı olarak zehirli bir geri dönüşüm yaşanmaktadır.

Bakanlık tarafından hazırlanan yönetmeliğin yürürlüğe girmesi ile Trafikte seyreden tüm araçların hava kirliliğine etkileri, canlılar üzerindeki etkileri ve çevreyi korumak amaçlı etkin bir kontrol sistemi ile sağlanması planlandı.

Yönetmelik kapsamında şuan egzoz emisyon pul ve ruhsatları geçerlidir. Ancak süresi dolup yeni kontrol sağlayacak araç sahipleri ölçümleri yaptırdıkları araçlarının ölçümlerini ve geçerlilik sürelerini e-devlet üzerinde görebilecek ve sorgulayabileceklerdir.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@