Eğitime Hazırlık Ödeneği, Tüm Eğitim Çalışanlarına Verilmelidir

Anadolu Eğitim Sendikası tarafından MEB’e yapılan başvuru ile eğitime hazırlık ödeneğinin tüm eğitim çalışanlarına verilmesi istendi.

EKONOMİ 03.09.2019, 20:20
Eğitime Hazırlık Ödeneği, Tüm Eğitim Çalışanlarına Verilmelidir

Eğitime Hazırlık Ödeneği Kimlere Verilir?
657 sayılı DMK kapsamında eğitim ve öğretim hizmetleri sınıfında görev yapan ve öğretmen unvanı bulunan kadrolara eğitime hazırlık ödeneği ödenmektedir. Bu ödemeyi alabilmek için fiilen öğretmen olarak görev yapıyor olma şartı aranır. 

Bu ödemenin yalnızca fiilen görev yapmakta olan öğretmenlere ödenmesi ile öğretmenlerin kendi cebinden yapacakları kırtasiye giderlerinin karşılanması amaçlanmıştır. Böylece mesleğin gereklerini yerine getirmek için yapacakları giderler şahsi olarak değil, bakanlık bütçesinden karşılanacaktır. Böylece öğretmenler öğrencileri için yapması gereken masraflardan kaçınmayarak daha iyi hizmet verebilecektir. 

Anadolu Eğitim Sendikası tarafından MEB’e yapılan başvuru ile bu ödeneğin sadece öğretmenlere değil, eğitim çalışanlarının tamamına verilmesi istendi. Eğitim çalışanlarının da yeni eğitim öğretim yılına hazırlık yaptığı gerekçe gösterildi. Eğitim çalışanları arasında adaletin sağlanması için bu hakkın diğer çalışanlara da verilmesi istendi. 

Sendikanın bu talebini kanun hükümleri kapsamında değerlendirirsek; eğer ki eğitim çalışanları da kendi bütçelerinden kırtasiye harcaması yapıyorsa onlara kırtasiye yardımı ödenmelidir. Ancak yalnızca bakanlığın kendisine tesis ettiği gereçlerle mesleği idame ettirebiliyorlarsa kırtasiye yardımı ödenmesine yer olmayacaktır. 

2019 Kırtasiye Yardımı
2019-2020 Eğitim Öğretim yılının başlamasına sayılı günler kaldı. Bu eğitim yılında fiilen görev yaparak olan öğretmenlere kırtasiye yardımı ödemesi de yapılmıştır. Daha önceki toplu sözleşme görüşmeleri ile bu ödeneğin miktarı da belli olmuştur. 2019-2020 Eğitim-öğretim yılının eğitim öğretim ödeneği 1.180  TL  olarak belirlenmiştir. 

2 Eylül 2019 itibariyle öğretmenler meslek içi eğitimlere katılarak yeni eğitim dönemine başlamışlardır. Kırtasiye yardımı ödemeleri de 2 Eylül itibariyle ödenmesi için talimat verilmiştir. Ancak ödemelerin yapılması iller bazında farklılık gösterir. Bu yüzden bazı iller ödeme yapmışken, bazıları yapmamış olabilir. Her sene olduğu gibi Eylül sonuna kadar ödemeler tamamlanacaktır. 

Eğer öğretmen sene başında görevde değilse ancak ilk dönem sona ermeden göreve başlıyorsa ödeneğin yüzde 75’i ödenir. İkinci dönem göreve başlanırsa ödeneğin yüzde 50’si ödenecektir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)