E Ticaret Sitelerine Güven Damgası Verilecek

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından e ticaret sitelerine “güven damgası” verilmesi konusunda tebliğ uygulamaya geçiyor.

EKONOMİ 07.07.2018, 07:11
E Ticaret Sitelerine Güven Damgası Verilecek

İnternetten Alışverişte Duyulan Güvensizlik Giderilecek

TOBB Başkanı Yönetim Kurulu Üyesi ve Kayseri Sanayi Odası Başkanı Mehmet Büyüksimitçi açıklamalarda bulundu. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından e ticaret sitelerine “güven damgası” verilmesi konusunda tebliğin yayınlanması ile önümüzdeki günlerde TOBB tarafından damga verilmeye başlanacağını belirtti.

İnternet sitelerinden alışveriş konusunda en önemli sorunun güven olduğunu belirten Büyüksimitçi, bu konuda yapılan çalışmanın sonucunda tebliğin yayınlandığını söyledi. Bakanlık tarafından verilen yetkiyle bir aya kadar TOBB olarak güven damgası vermeye başlayacaklarını söyledi.

%45 Güven Duymuyor

TÜİK verilerine göre tüketicilerin %45’i e ticaret sitelerinden alışveriş hakkında gizlilik ve güvenlik kaygıları yaşıyor. Bu yüzden internetten alışveriş yapmıyorlar. Bu sebeple 6 Haziran 2017’de Resmi Gazete’de ‘Elektronik Ticarette Güven Damgası Hakkında Tebliğ’ yayımlanmıştı. Yürürlüğe giren tebliğ kapsamında damgalar TOBB tarafından bir ay içinde verilmeye başlanacak.

İstatistiklere göre dünyanın yaklaşık 3’te biri internetten alışveriş yapıyor. Türkiye’de ise bu oran çok daha az. Bunun sebepleri araştırıldığında karşımıza güven problemi çıkıyor. Şu anda tüm e ticaret siteleri TOBB’a başvuru yaparak güven damgası alabilecek. Bu damgaya tıklandığında ise güvenli bir şekilde ilgili siteye yönlendirilecek. Bu damgayı alabilmek içinse siteler güvenilirlik testlerinden başarı ile geçmeliler.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)