E-Devletten Alınan Emeklilik Belgeleri Kurumlarda Geçerli Olacak

SGK tarafından tüm kamu kurumlarına gönderilen yazı ile SGK’dan alınacak olan belgeler için e-devlet çıktılarının geçerli olacağı bildirildi.

EKONOMİ 06.11.2019, 08:28
E-Devletten Alınan Emeklilik Belgeleri Kurumlarda Geçerli Olacak

Bürokrasi Azalacak
Bazen kamu kurumları ya da özel sektör tarafından emeklilik, işe giriş çıkış, sigortalılık bilgisi gibi konularda belge istenebilmektedir. Bu belgeler SGK il ya da ilçe müdürlüklerinden alınabilir. Müdürlükler ıslak imzalı belgeler vermektedir.

Diğer bir seçenek ise e-devlet üzerinden ilgili belgenin çıktısını almaktır. Ancak bazen bu belge ıslak imzalı olmadığı gerekçesi ile kabul edilmemektedir. İşte bu sorun SGK tarafından gönderilen yazı ile çözüldü.

SGK’dan alınan 4/A, 4/B, 4/C emeklilik aylığı, emeklilik bilgisi, işe giriş çıkış bildirgesi gibi belgeler artık e-devletten alınabilecektir. Bu belgelerde ıslak imza zorunluluğu yoktur. Çıktılarda yer alan doğrulama kodu ile belgenin güvenirliliğini test etmek mümkündür.

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi Yayınlandı
SGK tarafından gönderilen yazıya dayanak olarak Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi gösterildi. Bürokratik süreci azaltma hedefi güden Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin hedefleri doğrultusunda bu yenilik getirilmiştir. 

SGK tarafından gönderilen yazı ile kamu hizmetinin hızlı ve en iyi şekilde sunulması için bu değişikliğin gerekli olduğu belirtildi. Böylece vatandaşın işi kolaylaştırılacaktır ve devlet ile millet arasındaki bürokrasi azalacaktır. Kamu görevlilerinin de bu amaçlar doğrultusunda görevini yerine getirmesi istendi. Kurumlar e-devlet çıktısını kabul edecek ve ıslak imzalı belge istemeyecektir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)