Döviz Kurunda Sert Yükseliş

ABD ile Türkiye arasında yaşanan gerilimli süreç döviz kurlarına da yansıdı ve Türk Lirası Dolar ile Euro karşısında değer kaybetmeye başladı.

EKONOMİ 02.08.2018, 22:53
Döviz Kurunda Sert Yükseliş

Dolar 5 Lirayı Aştı

Psikolojik eşik olarak görülen 5 lira eşiği de 2 Ağustos tarihi ile birlikte geçildi. Papaz Brunson hakkında verilen ev hapsi kararı sonrasında ABD cephesinden gelen yaptırım açıklamaları Türk Lirasının ani değer kaybetmesine neden oldu. bu sebeple de Dolar hızlı bir yükseliş ile 5.11 seviyesine ulaştı.

Sadece dolar değil aynı zamanda Euro, sterlin ve altın da değer kazandı. Yatırımcılar her ne kadar kazançlarını artırsalar da ithalat yapan firmalar için bu durum hiç de iyi olmadı. Zira dışarıdan alınan ürünler döviz kuru üzerinden alınıyor ve bu da Türk lirası cinsinden daha fazla paranın verilmesi anlamına geliyor. Döviz ile borçlanıp gelirleri Türk lirası olanlar için de ciddi bir kayıp yaşandığını da belirtmek gerekir.

Enflasyon Riski

Türk lirasının değer kaybetmesi aynı zamanda enflasyonu da yakından ilgilendiriyor. Zira ithal edilen ürünlerin fiyatlarının artması yatırımcıların maliyetlerini karşılayabilmeleri için zam yapmaları anlamına geliyor. Bu da vatandaşın cebine zam olarak yansıyacak. Küresel piyasalarda yaşanan gelişmeler ise Türk Lirasının geleceğini de yakından ilgilendiriyor. Gelişmekte olan ülkelerin para birimlerinde de yaşanan bu sert düşüşlerin daha ne kadar süreceği konusunda ise net bir tahmin yapılamıyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)