Döviz Bahanesi ile Yapılan Haksız Zamlara Dur Denilecek

Maliyetleri döviz kuruna bağlı olmayan ürün satan kişiler haksız zam yaparsa Ticaret Bakanlığı 'aldatıcı ticari uygulama' sayarak yaptırım uygulayacak.

Döviz Bahanesi ile Yapılan Haksız Zamlara Dur Denilecek

Yasal Düzenleme Yapıldı

Bugün yayınlanan resmi gazetede ticari reklam ve haksız ticari uygulamalar yönetmeliğinde yapılan değişiklik yayınlandı. Değişikliğe göre tüketiciye sunulan mal veya hizmetin satış fiyatında haklı bir gerekçe olmaksızın artış yapanlar haksız ticari uygulama yapmış olacak.

Girdi maliyetlerinden ve döviz kurundaki değişimlerden etkilenmeyen ancak bunlardan etkilenmiş gibi mal ve hizmetlere zam yapan kişiler aldatıcı ticari uygulama yapmış sayılacak.

Bu kişilere 3 aya kadar tedbiren durdurma ya da 5 bin TL’ye kadar idari para cezası yaptırımı uygulanabilecek. İhlalin niteliğine göre verilecek olan cezaya kurul tarafından karar verilecek. Eğer bu yönetmeliğe aykırılık ülke genelinde yapılmışsa 50 bin TL idari para cezası kesilebilecek.

Hangi Uygulamalar Bu Kapsama Giriyor

  • Ticari işletme sahibi herhangi bir ekonomik birlik ya da meslek kuruluşuna üye olmamasına rağmen üyeymiş gibi tanıtıyorsa,
  • Gerekli izinleri olmadan kalite ya da güven işaretlerini kullanıyorsa,
  • Gerçeğe aykırı davranışının yasal olduğunu iddia etmek,
  • Gerçeğe aykırı ticari uygulamalarının, mal ve hizmetin yasal ve izinli olduğunu iddia etmek,
  • Mal veya hizmeti ya da muadillerini teklif ettiği sürede, miktarda, fiyatta gibi kriterlere göre temin edemeyeceği açık olmasına rağmen tüketiciye vaatte bulunmak…

Kamu Personel Alımı

YORUM EKLE