Dolarda Rüzgâr Tersine Döndü

Aylardır ülkemizdeki doların Türk lirası üzerindeki baskısı nihayet kırılarak psikolojik sınır olan 4,60 seviyelerinin altı görüldü.

EKONOMİ 06.07.2018, 08:16
Dolarda Rüzgâr Tersine Döndü

Özellikle dış ülkelerde olan siyasi ve ekonomik çalkantılar ve üstüne ülkemizdeki seçim atmosferi ile dolar son 6 ayda 3,70 seviyelerinden 4,70’lere kadar gelmişti. Hatta bazı yorumcular bu psikolojik sınırın aşılması ile doların 5 TL üzerine bile çıkacağı yorumlarında bile bulunmaktaydılar.

Özellikle seçim sonuçlarının istikrar sağlamasına rağmen anlamlı düşüşlerin olmaması hatta 4,72’ler seviyesinin test edilmesi piyasada oldukça büyük strese sebep olmuştur. Çünkü ülkemizde büyük şirketler başta olmak üzere futbol takımlarının bütçeleri ve borçlanmaları döviz üzerinden yapılmaktaydı. Son 2 günde ise dengeler tamamen değişmiş durumdadır. Ve özellikle psikolojik sınır olan 4,60 seviyesinin altının görülmesi piyasada olumlu bir havanın esmesine sebep olmuştur.

Dövizdeki Düşü Devam Edecek Mi?

Yaşanan son gelişmeler ışığından piyasadaki yatırımcıları ve Türk şirketlerinin en büyük beklentisi dolardaki düşüşün devam edip etmeyeceği yönündedir. Şu an itibari ile Dolardaki yükseliş trendinin kırılmasına rağmen bu seviyelerden sonra anlamlı ve kuvvetli bir düşüş beklenmemektedir. Bunu ana sebebi dünya üzerinde ekonomik anlamdaki belirsizlikler hala oldukça kuvvetli durumdadır.

Bir yanda ABD ve Çin arasında ekonomik savaş sürerken diğer yandan da siyasi bir istikrar tam anlamıyla sağlanamamış durumdadır. Bu veriler ışığında doların bir süre daha yatay seyrini devam ettireceği ön görülmektedir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)