Dolar’da Önlenemez Yükseliş Devam Ediyor

Son yaşanan ekonomik gelişmeler ve Corona virüsünün dünya ekonomisini çok kötü etkilemeye başlaması ile birlikte bugün itibari ile Dolar kuru son dönemin en yüksek seviyesini gördü.

EKONOMİ 24.02.2020, 16:38
Dolar’da Önlenemez Yükseliş Devam Ediyor

2020 yılı Türk ekonomisi için iyi ve umutlu başlasa da sonrasında yaşanılan gelişmeler ile birlikte karamsar bir havanın oluşmaya başladığı görülüyor. 2019 yılının sonlarına doğru ardı ardına yaşanan faiz indirim kararları ve enflasyon oranının düşüş trendine girmesi ile birlikte 2020 yılının Türk ekonomisi için son derece parlak ve konulan hedeflere ulaşılan bir yıl olacağı ön görülüyordu.

Fakat 2020 yılı hiç hesapta olmadık bir şekilde ortaya çıkan Corona virüsü, Suriye’de Rusya ile yaşanan ve her an çatışmaya dönme ihtimali olan anlaşmazlıklar neticesinde olumlu hava yerini durağan bir seyre bıraktığı görülüyor. Bu durum Bora’da yüzde 10’lara varan düşüşlere ve döviz kurunda büyük artışlara neden oluyor.

Dolar’da Kritik Eşik 6,20 Seviyesi 

Dolar TL kurunun 6,15 seviyesini geçmesi ile birlikte direnç noktasının 6,20 olduğu ve bu seviyelerin aşılması halinde ise Doların hiç beklenmedik seviyelere tırmanabileceği ifade ediliyor. Kamu bankaları tarafından yapılan dolar satışına rağmen Doların ateşinin sönmemesi büyük bir endişe yaratıyor.

Ekonomi uzmanları dünya genelinde ekonomik sıkıntının artması ve Corona virüsünün dünya genelinde salgın boyutuna ulaşması durumunda Dolar kurunun 6,50 seviyelerini geçmesi ve Borsa İstanbul’un 100 bin seviyelerine geri çekilebileceği iddia ediliyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)