Dolarda Düşüş Devam Ediyor

ABD’li Rahip Andrew Brunson hakkında verilen mahkeme kararı sonrasında dolar düşmeye başladı ve 5.50 seviyelerini gördü.

Dolarda Düşüş Devam Ediyor

Ilımlı Mesajlar
ABD ile Türkiye arasında yaşanan papaz krizinin çözülmesi ile birlikte dolarda sert düşüş yaşandı. Gün içerisinde 5.50 seviyelerine kadar inen Amerikan Doları karşılıklı ılımlı mesajların verilmesi ile birlikte bu seviyelerde tutunmayı başardı. 

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın ekonomik veriler ile ilgili yaptığı açıklamalar ve yeni ekonomi programının işadamlarında uyandırdığı etkinin olumlu olması da Türk Lirası’nın değer kazanmasını sağladı. 7 liraya kadar çıkan Doların 5.50 seviyelerine gerilemiş olması enflasyonu da olumlu etkileyecektir. Böylelikle fiyatlarda belirli oranda bir düşüşün sağlanması söz konusu olacaktır. 

Merkez Bankası Toplantısı 
Doların seyrinin ne yönde devam edeceğini Merkez Bankası tarafından gerçekleştirilecek Para Politikası Kurulu toplantısı belirleyecek. Toplantıda alınan kararların iş dünyası tarafından nasıl karşılanacağı kurları da etkileyecektir. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından da sıklıkla dile getirildiği üzere faiz oranlarının düşürülüp düşürülmeyeceği de merak ediliyor. Yüksek faiz ortamının bulunduğu bir yerde yatırımcılar yatırım yapmak yerine paralarını faize yatırmayı tercih etmektedirler. Böylelikle daha yüksek ve risksiz kazanç elde etmek mümkün olmaktadır. Ayrıca kredi faizlerinin de yüksek olması sıradan vatandaşın alım gücünü de ciddi oranda düşürmektedir. İşte böylesi bir durumun üstesinden gelmek için Merkez Bankası tarafından çeşitli adımlar atılacaktır.

Kamu Personel Alımı

YORUM EKLE