Dolar Yükseldi Vatandaş Bozdurdu

Amerikan Doları 5.42 TL’yi görmesi ile birlikte tarihi bir rekor kırdı. Bu süre zarfında vatandaşlar ise dolarlarını bekletmek yerine bozdurmayı tercih etti.

EKONOMİ 08.08.2018, 22:09
Dolar Yükseldi Vatandaş Bozdurdu

Reel Ekonomiyi Yansıtmıyor

ABD ile Türkiye arasında yaşanan kriz sonrasında dolarda hızlı bir yükseliş gerçekleşti. Bunun üzerine piyasaya dolar arzı için Merkez Bankası harekete geçerken vatandaşla da ellerindeki dövizleri bozdurdu. Öyle ki 2018 Şubat ayından Ağustos ayına adar geçen sürede Türkiye’de bozdurulan doların hacmi 15 milyar doların üzerine çıkmış oldu.

15 Temmuz Seferberliği

15 Temmuz darbe girişiminin ardından gerçekleşen ani yükselişler sebebiyle de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından çağrı yapılmış ve vatandaşın yastık altında bulunan dövizleri ve altınları bozdurması istenmişti. Buna benzer bir çağrı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yinelendi. Erdoğan vatandaşların dövizlerini ve altınlarını bozdurmalarını tavsiye etti. Böylelikle ekonomiye can verileceğini belirten Erdoğan, Türk lirası üzerinde oynanan oyunların da bozulacağını belirtti.

Ayrıca ekonomistlere göre Dolar kurunda yaşanan ani yükselişler ile piyasa ekonomisi örtüşmüyor. Zira ekonomide gelen veriler Türkiye ekonomisinin gelişmeye ve büyümeye devam ettiğini gösterirken döviz kuru aniden yükselmektedir. Her ne kadar ABD ile Türkiye arasında yaşanan gerilimler bunda etkili olsa da yaşanan artışların aşırı oldukları ifade edilmektedir. Vatandaşların ve ticari şirketlerin bozdurdukları dövizler sebebiyle hesaplardaki dolar hacminin de azaldığını ifade etmek gerekir.

Yorumlar (0)