Dolar Krizi Yabancı Dadı Çalıştıranları Vurdu!

Doların 6 TL’nin üzerinde seyretmesi ile yabancı dadı çalıştıran aileler zor durumda kaldı ve maaşlar TL ile ödenmeye başlandı.

EKONOMİ 25.08.2018, 21:21
Dolar Krizi Yabancı Dadı Çalıştıranları Vurdu!

Aileler Yeni Dadı Arayışına Başladı

Dolar kurunda yaşanan ani yükseliş bir nebze durulsa da dolar 6 TL’nin üzerinde sabitlemiş görünüyor. Yurtdışından gelen ve ev hizmetlerinde çalışan bir dadıya ortalama 600 dolar maaş ödeniyordu. Bu maaş yaklaşık bir yıl önce 2 bin TL civarına tekabül ederken, doların 6 TL olması ile şimdi 4 bin TL’ye yaklaştı. Çocuğu için yabancı dadı isteyen aileler ödeme zorluğu çekmeye başladı.

Bunun üzerine yabancı dadılara ödenen maaşlar TL ile ödenmeye başladı. Şimdi bir dadıya ortalama 2.500 TL maaş ödeniyor. Bu ise 400 dolardan biraz fazla yapıyor. Yani dadılara göre maaşlarında 1/3 oranında azalma yaşandı. İşte bu durum ise dadıların işi bırakmasına sebep oluyor. Hatta pek çok dadı için Türkiye artık cazip bir ülke olmaktan çıkıyor ve yeni ülke arayışı başlıyor. Bu durumda olan yine ailelere oluyor ve çocukları için yeni dadı bulmaları gerekiyor.

TL İle Ödeme Cari Açığa Katkı Sunar

Diğer yandan dadılara TL ile ödeme yapılması cari açığın azalmasını sağlar. Çünkü bir dadı aldığı tüm parayı yurtdışındaki ailesine gönderiyor. Bu şekilde yılda 2.8 milyar dolar yurtdışına çıkarken, şimdi ise 1.9 milyar dolar çıkacak.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@