Dolar Fırladı, Merkez Bankası Dövize Müdahale Etti

5.18 seviyelerine çıkan doların ateşi düşmeyince Merkez Bankası’ndan dövize müdahale geldi.

EKONOMİ 07.08.2018, 22:36
Dolar Fırladı, Merkez Bankası Dövize Müdahale Etti

Doların Ateşi Düşmüyor

Dolar kuru dün akşam saatlerinde 5.18’de iken Merkez Bankası’ndan dövize müdahale geldi. Yapılan hamleden sonra ancak 5.16 seviyelerine inen dolar, sonradan daha da alevlendi. Piyasalar kapandıktan sonra solar kuru 5.42’ye ulaştı. Euro ise 6.27’ye kadar tırmandı.

Dolar ve euronun bu kadar tırmanmasının sebebi ABD ile yaşanan Rahip Brunson krizi ve iki ülkenin karşılıklı yaptırımları idi. Bu sebeple 'ABD ile ön mutabakat' açıklaması yapılması üzerine dolarda düşüş gözlemlendi. 5.20’nin altına kadar inen dolar gün içinde ise yükselişine devam etti. Piyasada kalıcı bir iyileşme sağlanması için ABD ile ilişkiler konusunda net bir açıklamaya ihtiyaç duyuluyor.

Güne 5.11 seviyelerinden başlayan dolar gün içinde dalgalanmalar yaşasa da dünkü gibi 5.28 seviyesinden piyasaları kapattı. TL’nin yılbaşından beri dolar karşısındaki değer kaybı %30 seviyelerine ulaştı.

ABD ile yapılan ön mutabakat sonrası doların ateşi biraz azaldı. İddialara göre iki gün içinde görüşmeler yapmak üzere ABD’ye bir heyet gidecek. Diplomatik diyalogun devam etmesi ve ilişkilerde yapıcı olunması konusunda karşılıklı mutabakat sağlandı.

Merkez Bankası’ndan Müdahale

Yükselen dolar için Merkez Bankası müdahale ederek rezerv opsiyonu mekanizması kapsamında döviz imkanı oranı üst sınırını yüzde 45’ten yüzde 40’a düşürdü. Dün yapılan bu gelişme doların yükselişinin önünde duramadı.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)