Dolar Düştü Ama Zamlar Kaldı

Döviz kurunda yükseliş nedeniyle ürünlere gelen %40-%70 zam, dolar düşmesine rağmen geri alınmadı.

Dolar Düştü Ama Zamlar Kaldı

Dolar Kuru Bahane Zam Şahane
Dolarda yaşanan fahiş yükseliş nedeniyle üretici ve satıcılar da ürünlere zam yapmak zorunda olduklarını söyleyerek %40 ile 70 arasında değişen zamlar yapmışlardı. Rahip Brunson’un serbest kalması ile dolar kuru düşüşe geçti ve son 10 haftanın en düşük seviyelerine indi. Ancak yapılan zamlar geri çekilmedi. 

Enflasyonla Topyekün Mücadele programı ilan edilmesine rağmen indirimler henüz yansımadı. Tüketici dernekleri ve tüketiciler ise bir an önce fiyatlardaki artışın normal seviyelerine inmesini istiyor.

“Fırsatçılar Cezalandırılsın”
Torbalı Ticaret Odası (TTO) Başkanı Abdulvahap Olgun çarşı pazarı ziyaret ederek fiyatları gözlemledi. Dolar 7.20 TL iken yapılan zamların dolar düşmesine rağmen geri alınmadığını belirtti. Hammadde tedariki yapan kriz fırsatçılarının cezalandırılması gerektiğini söyledi. TL’nin son iki ayda dolar karşısında %20 değer kazandığını ve fiyatların buna göre güncellenmesi gerektiğini aktardı. 

Depodaki Ürünleri Satın
Tüketiciyi Destekleme Derneği (TÜKDES) Genel Başkanı Süleyman Bakal ise zamların geri alınması konusunda satıcı ve sağlayıcıların adım atmaya niyetli olmadığını söyledi. fiyatlar yükselecek diye depolanan, karaborsaya atılan ürünlerin bir an önce satışa sunulmasını istedi. Depoladıkları ürünlerin tarihi geçtiğinde satamaz hale geleceklerini hatırlattı ve ürünlerin piyasaya çıkmasını istedi. Artan fiyatlara verilen tepki ile aynı hızda indirime gidilmesini istedi.

Kamu Personel Alımı

YORUM EKLE