Doğum Borçlanması Halinde Emeklilik Yaşı Nasıl Etkilenecektir

Memuriyetten önce ve memuriyet halinde yapılan doğumların borçlanması halinde emeklilik yaşı ne kadar erkene çekilebilir?

EKONOMİ 11.10.2019, 20:27
Doğum Borçlanması Halinde Emeklilik Yaşı Nasıl Etkilenecektir

Kadın Memurun Emekliliği
Memur olmadan önce yapılan doğumlar için 23.05.2002 tarihi önemlidir. Bu tarihe kadar olan tüm SGK kollarındaki çalışmalar sayılacaktır. 08.09.1999 tarihinden önce memuriyete başlayanlar için kademeli yaş grubu uygulanır. Bu tarihten sonra içinse erkeklerde 60 yaş, kadınlarda 58 yaş emeklilik için belirlenmiştir. 25 yıl da fiili hizmetin tamamlanması şarttır. 

1999 ile 2002 yılları arasında en az 3 yıllık sigorta primi ödenmiş olmalıdır. Bu 3 yıllık süreye yapılacak olan doğum borçlanması da dahildir. Bu şart sağlanıyorsa kadın çalışan kademeli yaş grubuna girer ve emeklilik için 58 yaş şartı aranmaz. 3 yıllık çalışma halinde 55 yaş grubuna girilirken, 4 yıllık çalışma halinde 54 yaş grubuna girer. Çalışma süresi arttıkça emeklilik yaşı da düşer. 

Kadın memurlar için mümkün olan doğum borçlanması ile emeklilik için avantaj sağlanmaktadır. Sigortalı olduğu tarihten sonra doğum yapan kadın çalışanlar doğum borçlanması yapabilecektir. Memur olmadan önceki doğumları da borçlanmak mümkündür. Bu hüküm 2008 yılında getirildiği için bu tarihten sonra uygulanacaktır. 

Bir kadın çalışan ilk olarak işçi ya da esnaf sigortası ödüyorken doğum yapmışsa, daha sonra memur olunca bu doğumlarını da borçlanabilecektir. Önemli olan kadın çalışanların sigorta başlangıcı olmasıdır. Böylece doğum sebebiyle çalışılmayan süreler de borçlanma ile çalışılmış sayılır. 

Doğum Borçlanmasının Etkisi
Yukarıda açıkladığımız hükümler birlikte değerlendirildiğinde; doğum borçlanması ile emeklilik yaşını erkene çekmek mümkündür. Ancak bunun için 2002 yılı öncesi sigortalı çalışma süresi önemlidir. İşte bu süre ne kadar artarsa emeklilik yaşı da o kadar düşer. Bu süreyi arttırmak içinse doğum borçlanması yapılabilir. Doğum borçlanması sayesinde fiili çalışma süresi arttırılır. 

Kadın memurların emeklilikleri yaklaştıysa bu borçlanmaları yapmalarında fayda vardır. böylece emekli olmak için 58 yaşını beklemektense biraz daha erken emekli olabilirler. Çocuk sayısının fazla olması da doğum borçlanmalarının çok olması ve fiili çalışma süresinin düşmesi anlamına gelir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)