Doğu Marmara’nın Zam Şampiyonu Oldu

Türkiye İstatistik Kurumu Kocaeli Bölge Müdürlüğü tarafından açıklanan enflasyon verilerine göre Aralık ayı içerisinde en çok fiyatı artan ürün nar oldu.

EKONOMİ 04.01.2018, 10:20
Doğu Marmara’nın Zam Şampiyonu Oldu

%18,14 oranında artış gerçekleştiren narı %16,6 ile mandalina takip etti. 

Fiyatı en çok düşen ürünler kategorisinde ise lider sweetshirt oldu. %14,33 oranında düşüş gerçekleştiren sweetshirt’ü %13,50 oranındaki düşüşle bayan hırkası takip etti. 

Taksi Fiyatları Arttı

Genel itibariyle gıda kategorisinde yer alan ürünler artış gösterirken taksi fiyatları da listede yer aldı. Fiyatı en çok artan ürün ve hizmetler arasında kuru soğanın hemen arkasında 4.sırada yer alan taksi fiyatları %11,42 oranında artış gerçekleştirdi. 

Fiyatı düşenler arasında pırasa, portakal ve çocuk kazağı da yer aldı. Kışa aylarının yumuşak gitmesi sebebiyle mandalina fiyatlarında artış yalanırken portakal fiyatlarında düşüş yaşanması dikkatlerden kaçmadı.

Doğu Marmara bölgesini kapsayan bu verilerin elde edildiği iller Yalova, Kocaeli, Bolu, Düzce ve Sakarya olarak açıklandı. Ülkemizdeki enflasyon sorunu halen ciddi bir sorun olma özelliğini korurken bölgesel olarak yapılan çalışmalar da bu gerçeği bir kez daha gözler önüne sermektedir. 

Enflasyonu düşürmek adına yapılan ithalat çalışmaları da üretimi olumsuz etkilemekte ve fiyat dengesi artışa devam etmektedir. Bu sebeple hükümet kanadından üretimi destekleyen teşviklerin her geçen gün daha da artacağını ifade edebiliriz. Üretimin artması ihracatı artıracak ve böylelikle fiyatlarda da bir miktar düşüş yaşanacaktır.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@