Doğalgaz ve Elektriğe Zam!

Elektriğe zam kararı Resmi Gazete’de yayımlanırken, BOTAŞ da doğalgaza zammı duyurdu.

EKONOMİ 01.08.2018, 18:32
Doğalgaz ve Elektriğe Zam!

Elektriğe Zam

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu zam kararı Resmi Gazete'de yayımlandı ve yarın yürürlüğe giriyor. Buna göre konutlarda kullanılan elektriğin kilovat saatine yüzde 9,57 zam yapılarak 29,578 kuruş oldu. Sanayi elektriğine ise %9,26 zam yapılarak 24,479 kuruşa yükseldi. Ticarethanelerde kullanılan elektriğe de % 0,55'lik zam yapılarak 30,816 kuruşa yükseldi.

TETAŞ tarafından perakende satış lisansı olan bölgesel elektrik dağıtım şirketlerine satacağı elektrik %19,41 zam ile 16,55 kuruşa yükseldi.

Zamlı elektrik kullanımı yarından itibaren başlayacak ve önümüzdeki faturalarda zamlar gözle görülür şekilde belli olacak.

Doğalgaza Da Zam

Bir zam kararı da BOTAŞ’tan geldi. Konutlar ve küçük orta ölçekli işletmelerde kullanılan doğalgaza %9, büyük işletmelerde kullanılan doğalgaza ise %14 zam yapıldı.

Zammın gerekçesi olarak ise ham petrol varil fiyatları ve döviz kurundaki yükseliş gösterildi. Brent petrolde %100, döviz kurunda %63 artış olması dolayısıyla doğalgaz satış fiyatlarında düzenlemeye gidildiği belirtildi. Zamlı fiyatların 1 Ağustos 2018 tarihinden itibaren geçerli olacağı duyuruldu.

Seçim zamanı dış güçlerin oyunu ile ateşi sürekli olarak yükselen döviz kuru seçimden sonra da hiçbir değişim yaşamadı. Aksine kurlar seçim öncesindeki ateşli seviyelere yeniden yükseliyor. Bu durum ise tüketiciye zam olarak yansıyor. Tüketici her geçen gün yeni bir zam haberi ile uyanıyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)