Devletten Evleneceklere İyi Haber! Tazminat Ve Para Desteği

Evleneceklere Devletten vatandaşlarımıza çok iyi haber geldi. Yargıtay tarafından gelen iyi haberlerde evlenmek için istifa eden kişilere tazminat ödenenileceği, çeyiz hesabını alanlara kişilere ise para desteği sağlanabileceğine yer verildi.

EKONOMİ 09.10.2020, 09:29 09.10.2020, 16:24
Devletten Evleneceklere İyi Haber! Tazminat Ve Para Desteği

Devletten Evleneceklere İyi Haber! Tazminat Ve Para Desteği

Evleneceklere Devletten vatandaşlarımıza çok iyi haber geldi. Yargıtay tarafından gelen iyi haberlerde evllenmek için istifa eden kişilere tazminat ödenenileceği, çeyiz hesabını alanlara kişilere ise para desteği sağlanabileceğine yer verildi.

EVLENECEK İŞÇİLERE İYİ HABER

Yargıtay Kurumu tarafından verilmiş olan kararda, evlenmek amacı ile çalışmış olduğu iş yerinden ayrılmak zorunda kalan bütün işçilere ihbar ve kıdem tazminatı ödenmesi gerektiğine karar verildi.

Bir çalışan, bir özel hastane kurumuna tıbbi sekreter olarak görev yapmaktaydı. Genç kız, evlenmek için istifa etmek zorunda kaldı ama işyeri yetkilisi, ihbar ve kıdem tazminatını vermeyi kabul etmedi. İş Mahkemesine başvuru yapmak zorunda kalan kadın, noterden almış olduğu belgeler ile, evlenmek için istifa ettiğini söyledi ve gerekli olan ödemelerin yapılmasını istedi.

Davalı taraf ise bu kişi hakkında çok sayıda şikayet olduğu, kendisine uyarılar, kınama ve ihtar cezaları verildiğini söyledi. İşçinin hastadan para alıp muhasebeye teslim etmediğini, bunu ise dalgınlık sebebiyle yaptığını söylediği bildirildi. İşyeri, bu nedenlerden dolayı işçinin istifasının istendiğini iddia etti.

Mahkeme heyeti iki tarafı da dinledi ve kıdem tazminatı, ücret alacağı ve kasa tazminatı alacağının reddine, diğer taleplerin kabulüne karar verdi. Kararı davacı temyiz etti.

YARGITAY EMSAL KARARA İMZA ATTI

Yargıtay ise emsal bir karara imza attı. Verilen karar şu şekilde:

"Davacı işçinin dosyaya sunduğu tarihli dilekçesiyle henüz iş yerinde çalıştığı sırada evlilik sebebiyle iş sözleşmesini sona erdirdiği ileri sürülmüş olup, davacı işçi bakımından bu beyanın bağlayıcı olduğu kabul edilmelidir.

Davacı noter kanalıyla gönderdiği ihtarnamede de evlilik sebebiyle iş yerinden ayrıldığını belirtmiş olup, kıdem tazminatının yasal koşullarının oluştuğu anlaşılmaktadır.

Mahkemece ihbar tazminatının reddine ve kıdem tazminatının kabulüne karar verilmesi gerekirken, yazılı şekilde kıdem tazminatının reddi ile ihbar tazminatı bakımından olumlu olumsuz karar verilmemesi hatalı olup, bozmayı gerektirmiştir."

Çeyiz Hesabı nedir?

Çeyiz Hesabı’nı sadece T.C. vatandaşı gerçek kişiler ile mavi kart sahipleri açtırabilir. 18 yaşından küçükler adına veli ya da vasisi tarafından Çeyiz Hesabı açtırılabilir. 18 yaşından büyüklerin hesap açtırabilmesi için hiç evlilik yapmamış olmaları ve azami 24 yaşını doldurmamış olmaları gerekmektedir.

Çeyiz Hesabı ortak hesap olarak açtırılamaz. Evlenmeyi planlayan çiftler birbirinden ayrı olarak Çeyiz Hesabı açtırarak devlet katkısından ayrı ayrı faydalanabilir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)