Devalüasyon Nedir? Devalüasyon Olursa Ne Olur?

Son günlerde ülkede yaşanan döviz krizi nedeniyle vatandaşlar devalüasyonun ne olduğunu ve sonuçlarını merak ediyor.

EKONOMİ 11.08.2018, 22:52
Devalüasyon Nedir? Devalüasyon Olursa Ne Olur?

Devalüasyon Nedir?

Devalüasyon bir ülkenin parasının diğer ülke paraların karşı değerinin azaltılmasıdır. Devletin alacağı idari bir kararla paranın değeri düşürülecektir. Bu uygulama sabit kur rejiminde yapılır. Bu uygulamaya gidilmesi halinde TL diğer para birimleri karşısında değer kaybeder. Ülkede satın alma gücü zayıflarken, ihraç edilen ürünlerin de fiyatı düşer. Bu durumda ihracat gelirlerinde artış olurken, ithalat giderlerinde ise azalış olur. Bu yöntemle bütçe dengelenmeye çalışılır.

Neden Devalüasyona Başvurulur?

Eğer ülke ekonomisi dış ticarette çok açık veriyorsa devalüasyona başvurulur. Ülkeye dışarıdan alınanlar, sattıklarından fazla ise ekonomide dış ticaret açığı olur. Devalüasyon ile ülkenin satın alma gücü azaltılır. Böylece ithal ürünlere olan talebin azalması amaçlanır. İthalatı azaltıp, ihracatı arttırarak dış ticaret açığının kapanması için çalışılır.

Ülke para biriminin diğer para birimlerine göre değer kaybetmesi halinde satın alma gücü zayıflar. İthal malların fiyatı alım yapılan ülke için artsa da ihraç edilen ürünlerin fiyatı azalır. Bir nevi ülkenin fakirleşmesi anlamına gelir. Dışarıdan alım gücü azaltılır. Bunun yanı sıra dışarıya daha ucuza daha çok mal satılmak istenir. Bu şekilde ülkeye döviz girişi sağlanacaktır.

Devletin devalüasyon uygulamasının sebebi kur artışını kontrol altına almaktır. Mallarda göreceli ucuzluk sağlanarak enflasyon da düşük tutulmak istenir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)