Dev Proje Star Rafineri Açıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Azerbaycan devlet başkanı İlham Aliyev'in katılımları ile gerçekleştirilen açılış ile motorin ithalatı %40'ın altına düşecek.

Dev Proje Star Rafineri Açıldı

6,3 Milyar Dolarlık Yatırım
Azerbaycan şirketi olan SOCAR'ın Türkiye iştiraki SOCAR Türkiye 6,3 milyar dolar harcayarak dev bir yatırıma imza attı. Bu proje sayesinde enerjide dışa bağımlılık azaltılacakken petrol ürünlerinde yapılan tasarruf 1,5 milyar doları bulacak. Böylelikle cari açığın kapatılması için de büyük bir adım atılmış olacak.

Törene katılan ve konuşma gerçekleştiren Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, bu projenin Azerbaycan ile Türkiye arasındaki işbirliğinin bir nişanı olduğunu ifade etti. Küresel huzurun sağlanması adına hayata geçirilen bu projenin oldukça önemli olduğunu da aktaran Bakan Albayrak, enerji bakanlığı yaptığı dönemden beridir bu projenin hayalini kurduklarını ve çok heyecanlı olduğunu aktardı.

Törende konuşma gerçekleştiren isimlerden birisi de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan oldu. Erdoğan, Star Rafineri projesinin bir millileştirme projesi olduğunu belirtti.

Rafinerinin inşaatında 19.500 kişi çalışırken faaliyete başladıktan sonra da 1.100 kişi istihdam edilecek. Böylelikle yeni bir istihdam alanı da oluşturulmuş olacak. Rafineri faaliyete başladıktan sonra LPG, dizel, jet yakıtı, ksilen ve nafta gibi petrol ürünlerinin üretilmesi de mümkün olacak. Enerji sektöründe dışa bağımlılığı oldukça azaltacak olan bu projenin faaliyete geçmesi için tüm herkes dört gözle beklemeye devam ediyor.

Kamu Personel Alımı

YORUM EKLE