Dev Market Zinciri İflasın Eşiğinden Döndü

Türkiye’nin en büyük perakende market zincirlerinden Makro Market yapılan görüşmeler neticesinde iflas etmekten son anda kurtuldu.

EKONOMİ 23.04.2018, 23:00
Dev Market Zinciri İflasın Eşiğinden Döndü

Sahip olduğu 270 mağaza ve 6500 çalışan ile Türkiye’nin perakende mağaza sektöründeki en önemli aktörlerinden olan Makro Market bir süredir oldukça zor durumdaydı. Hatta şirket borçlarını ödemekte oldukça zorlandıktan sonra şirkete yönelik verilen konkordato kararının onayı amacıyla gözler ticaret mahkemesine çevrildi. Oldukça uzun süren duruşmada ise özellikle bankalar başta olmak üzere birçok alacaklı firma, konkordato teklifini kabul etmek istemediklerini mahkeme heyetine iletmişlerdir. 

Bu durum ise yapılan sıkı pazarlık ve görüşmelere neticesinde saatler sonunca çözüme kavuşabildi. 650 milyondan fazla ödenmemiş borcu olan Makro Market’e ait 73 mağazasının Migros’a satışından gelecek paraya tedbir konulması şartı ile mahkeme, konkordato teklifini onamış oldu. Mahkeme bu teklife onay vermemesi durumunda ise Makro market resmen iflas etmiş olacaktı.

Şirket Gelirlerine Tedbir Kararı 
Mahkemenin verdiği karara göre; Makro Market’in Migros’a satışını yaptığı mağazalar sebebi ile alacağı para alacaklılara ödenme üzere rehin edilmesine karar verilmiştir. Böylece, şirket kendisi için oldukça önemli olan bu sorunu kısmen de olsa çözüme kavuşturmuş durumdadır. Çünkü aksi yöndeki karar bu dev şirketin iflasına sebep olacaktır

Tüm Borçlar 5 Yıl İçinde Ödenecek
Mahkemenin kararına göre, Makro Market, borçlarını 21 Mayıs 2018’de başlamak üzere 60 ay içinde herhangi bir sorun yaşamadan ödemekle yükümlü kılınmıştır. Alınan karar neticesinde alacaklı şirketlerin haklarında yüzde 40 oranında indirim yapılması kararlaştırılmıştır. Yani şirket borçlarını 5 yıl içinde ödediği takdirde yüzde 40 daha az ödeme yapmış olacaktır. Bu durum sonucunda şirket tekrar düzlüğe çıkmak adına hummalı bir çalışmaya başlamış durumdadır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)