Defacto ve Beymen Neden Halka Arzdan Vazgeçti?

Halka arz edilecekleri duyurulan Beymen ve Defacto gibi markalar halka arzdan vazgeçtiler. Yeterli talep olmaması nedeniyle önce Beymen daha sonra da Defacto halka arzdan vazgeçti. Daha ileri bir tarihe ertelenen halka arzlar, yeterli talep oluşana kadar iptal edildi. Sürecin ne zaman tekrar görüşüleceği bilinmezken birçok uzman seçim sonrası dönemlerde yeniden halka arzın gerçekleşeceği yönünde görüş bildirdi.

EKONOMİ 07.05.2018, 18:43
Defacto ve Beymen Neden Halka Arzdan Vazgeçti?

Tekrar Değerlendirilebilir

Şimdilik vazgeçilen halka arzla ilgili tekrar değerlendirilecek olan Boyner ve Defacto, ilgi görmemesinin beklenmediğini ifade ettiler. TV reklamları ve yayın organlarında uzun süredir duyurular yapılmasına rağmen talep azlığının bu duruma yol açtığını belirten Boyner, KEP’e çıklama yaparak ileri bir tarihte görüşülebileceğini söyledi.

Halka Arz Nedir?

Hisse senetlerinin çok sayıda alıcıya ilan yoluyla satılması anlamına gelen halka arz, şirketlerin kaynak elde etme yöntemlerinden biridir. İki şekilde yapılır. Bunlar Hisse senetleri piyasası ve gelişen işletmeler piyasası şeklindedir. Sabit fiyatla talep toplama şeklinde ya da halka açılacak senetlerden fiyat toplama şeklinde yapılabilir. Halka arzın şirketlere faydaları ise şu şekildedir;

  • Finansman kaynağıdır,
  • Şirket ucuz bir kaynakla büyür,
  • Şirket borçlanması daha uygun bir hal alır,
  • Tanınırlık artar,
  • Dış kaynak ihtiyacı sağlanır,
  • Şirket ortakları için prestij kaynağıdır.

Halka arz edilen şirket kaynak ihtiyacını ekonomik biçimde gerçekleştirmiş olduğu için çalıştığı şahıs ve kurumlara da güven vermiş olur.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)