CV Verirken Dikkat

İşe başvururken işverene bırakılan CV'ye dikkat etmek gerekiyor. CV de kasten veya yanlışlıkla yanlış beyan veren çalışan tazminatsız kovulabilir.

EKONOMİ 14.01.2018, 00:05 14.01.2018, 00:08
CV Verirken Dikkat

İş başvurularında doldurulan CV'lerden çalışanlar sorumludur. burada buluna hatadan dolayı işveren tazminatsız iş akdini feshedebilir. Örneğin eğitim durumunda yanlış beyan veren çalışan işveren tarafından işine son verilebilir.

İşçiler işe girerken işverene verdikleri bilgilerin doğru olmasından sorumlular. bu yüzden verdikleri beyanlardan eni olmalıdır. Eğer işçi işe alım sürecinde işvereni yanıltmışsa ileride işinden olabilir. Bu nedenle işçiler işe girerken işverene doğru bilgiler vermeliler çünkü bu bilgilerin doğru olmasından sorumlular. Yalanı açığa çıkan işçi tazminatsız işten çıkartılabilir.

İşçinin işe girerken işverene yanlış bilgiler vermesi veya kendisinde olmayan bir beceriyi varmış gibi beyan etmesi hukuken hile olarak değerlendirilir. İşçi işvereni gerçeği söylemeyerek veya susarak yanıltabileceği gibi gerçeğe aykırı beyanlarda bulunabilir. İşçinin susarak gerçeği saklaması veya yanlış beyanda bulunması hile olarak değerlendiriliyor.

Tabi Bu arada işçi işvereni yanıltabileceği gibi işveren de işçiye her soruyu soramaz. Örneğin sendikaya üye misin bayan işçilere hamile misin gibi sorular soramaz. sorarsa işçi doğruyu söylemek zorunda değildir.

Doğruda işin özüne etki eden beyanların yanlış olması işçiyi işinden edebilir. Örneğin tercüme bürosuna illeri derece ingilizce bildiğini beyan eden işçi daha sonra orta veya düşük derecede ingilizce bildiği ortaya çıkarsa işini kaybeder.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@