Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Masasındaki EYT Raporunda Neler Yazıyor?

Mali müşavir olarak görev yapmakta olan ve aynı zamanda sosyal güvenlik uzmanı da olan Özgür Erdursun’un hazırladığı EYT raporu hakkında detaylara ulaşıldı.

EKONOMİ 18.09.2019, 22:04
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Masasındaki EYT Raporunda Neler Yazıyor?

Maliyet Tahmin Edilenden Az
Uzunca bir süredir emeklilikte yaşa takılanların talepleri dile getiriliyor. Ancak bu konuda henüz bir aşama kaydedilemedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise daha önce yaptığı konuşmalarında EYT’nin maliyetine atıfta bulunarak bu talebi reddetmişti. Fakat son zamanlarda EYT’nin gündeme alınacağı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından talimat verildiği basına aktarıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunulan raporun detayları ise kamuoyuna yansıdı.

Mali müşavir ve sosyal güvenlik uzmanı olan Özgür Erdursun tarafından hazırlanan raporda EYT’nin masrafı yaklaşık olarak hesaplandı. Bu hesaplamalara göre EYT’lilerin bir yıllık maaş masrafları 103 milyar civarında gerçekleşmektedir. Ancak bu tüm EYT’lilerin emekli olması durumunda mümkün olan bir husustur. Fakat uzmanlara göre ilk etapta emekli olacakların sayısı oldukça sınırlı kalacaktır. Böylelikle maliyetlerin azalması gündeme gelecektir. 

İşsizlik Rakamlarına Yansır
EYT’lilerin bir kısmı emekli olamadıkları için çalışmaya devam etmektedirler. Bu da işsiz gençlerin sayısının artmasına neden olmaktadır. Eğer EYT hayata geçirilirse bu durumda çalışmayacak olan çok sayıda EYT’li bulunacaktır. Bu kimselerin emekli olması ile birlikte işsizlik oranlarında bir azalma gözle görülür bir şekilde gerçekleşecektir. 

Ayrıca 1999 tarihinden önce çırak olarak sigorta girişi yapılan kimselerin de emeklilik hakkı elde edemedikleri uzmanlar tarafından ifade edildi. Dolayısıyla hesaplanan maliyetler birer birer düşmektedir. Ayrıca hazırlanan raporda geri ye dönük olarak bir uygulamaya girişilmiş olmasının kamu vicdanında yaralanmaya neden olduğu ifade edildi. 

Emeklilik Tarihe Karışacak
Erdursun hazırladığı raporunda gelecek yıllarda emekliliğin nasıl bir hal alacağını da ayrıntılı bir şekilde resmetti. Erdursun’a göre ilerleyen yıllarda emekli maaşı devletin küçük bir desteği olmaktan başka bir şey olmayacaktır. Zira hali hazırda asgari ücretli olarak çalışan birisi emekli olunca bin lirayı zar zor kazanabilmektedir. Bu da çalıştığı işinde devam etmesini gerektirmektedir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)