Çinliler Türkiye’nin En Zengin İsmini Belirledi

Çinliler tarafından hazırlanan 2020 Hurun Küresel Zengin Listesi kapsamında Türkiye’nin en zengin ismi belirlendi.

EKONOMİ 27.02.2020, 21:50
Çinliler Türkiye’nin En Zengin İsmini Belirledi

Murat Ülker İlk Sırada

Her yıl farklı kurumlar tarafından uluslar arası en zenginler sıralaması yapılıyor. 2019 yılında ABD’li Forbes dergisi bir araştırma yapmış ve Türkiye’nin en zenginini Rönesans Holding Başkanı olarak görev yapan Erman Ilıcak olarak belirlemişti. 2020 yılında Çinliler tarafından yapılan araştırmada ise Yıldız Holding Başkanı olan Murat Ülker ilk sırada yer aldı. Dünya sıralamasında ise Ülker’in 781. Sırada yer aldığı belirtildi. 

32 Dolar Milyarderi 

Ülkemizde dolar milyarderi olan isimlerin sayısı da geçen yıla göre 2 kişi arttı. Böylelikle toplam dolar milyarderi olan kişi sayısı 32’ye yükselmiş oldu. Dünya genelinde en zengin kişi olarak ise Amazon’un patronu olan ABD’li Jeff Bezos seçildi. Bezos’un toplam servetinin ise 140 milyar dolar olduğu ifade edildi. Ülker’in toplam serveti ise 3,4 milyar dolar olarak hesaplandı.

Dünyanın en zengin isimleri bu şekilde belirlenirken dünyadaki gelir adaletsizliği de her geçen gün artmaya devam ediyor. Öyle ki dünyanın sayılı isimlerinin toplam servetleri dünyanın geri kalanından kat be kat daha fazla bir büyüklüğe sahip. Bu da dünyanın bir kısmının lüks içerisinde yaşarken diğer tarafının açlıktan ölmesine neden oluyor. Bunun için küresel bir çalışma yapılması ve gelirin adil dağıtılması gereklidir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)