Ciğer, Kırmızı Etten Daha Faydalı

İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü Radyasyon Onkolojisi Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Yavuz Dizdar, insan vücudu için gerekli olan her şeyi içeren ciğerin, kırmızı etten daha sağlıklı olduğunu söyledi.

Ciğer, Kırmızı Etten Daha Faydalı

Ciğer Etten Üstün

Dr. Dizdar, ciğerde vitamin, mineral ve protein gibi insan vücudunun ihtiyacı olan her şeyin bulunduğunu söyledi. Vücuttaki tüm vitaminlerin karaciğere gittiğini ifade etti. Karaciğerin vücudun metabolizma merkezi olduğunu aktaran Dizdar, vücuttaki döngüyü karaciğerin sağladığını söyledi. Kırmızı etten en üstün olan yanının ise vitaminleri depolama kapasitesine sahip olması olduğu aktardı. Bu açıdan et yemenin, ciğer yemekten daha sağlıklı olduğunu söyledi. Çünkü etten protein alınırken, ciğerden vitamin, mineral ve protein alındığını belirtti. Kısmen aminoasit ve şeker de olduğunu belirtti. Ciğer yiyerek vücudun ihtiyacı olan her şeyi alabilirsiniz dedi. 

Ciğer Çok Pişirilmemeli

Dizdar, çok fazla ısıya maruz kalan ciğerdeki besin değerlerinin yok olduğunu söyledi. Bu yüzden ciğer hafif kızartılarak tüketilmeli. Vücuttaki kan yapım yeri olan ciğerdeki vitaminlerin, önce dalağa oradan da kemik iliğine geçtiğini söyledi. 

Dizdar, ciğer kızartıldığında yağ çekmeyeceği için kızartılarak yenmesinde sakınca görmüyor. İnce doğranarak una bulanan ciğerin kızgın yağa atılarak, tam kızarmadan çıkarılarak yenmesini öneriyor. 
Bu kadar değerli bir besinin çocukların gelişimine de ciddi katkılar sağladığını söyledi. hatta çocukluğunda ana besinler arasında yer aldığını da ifade etti.

YORUM EKLE