Çiftlikbank Reklamları Durduruldu

Konuya ilişkin olarak Çiftlikbank yöneticilerinin de savunmaları alınarak para cezasına gerek olup olmadığına da karar verilecek.

EKONOMİ 05.01.2018, 21:19
Çiftlikbank Reklamları Durduruldu

Gündemdeki yerini sürekli olarak sıcak tutan Çiftlikbank son olarak reklamlarının durdurulması ile gündeme geldi. Gümrük ve ticaret Bakanlığı tarafından yapılan incelemeler sonucunda 3 aylık süre boyunca reklamlarının geçici bir şekilde durdurulmasına karar verildi. 

Banka Kelimesinin Kullanımı

Reklamları durdurma gerekçesi ise Bankacılık Kanunu’na atıfta bulunarak yapıldı. Bu kapsamda işletme unvanı ve adlarında yer alan banka gibi ifadelerin kullanılması yasaklanmıştır. Zira banka gibi bir izlenim vererek müşterilere güven telkin etmek ve güvenlerini suiistimal etmek söz konusu olabilmektedir. Bu sebeple reklamların durdurulmasına karar veren bakanlık incelemelerine devam edeceğini de açıkladı.

Nihai Karar Reklam Kuruluna Ait

Konuya ilişkin olarak yayınlanan duyuruda nihai kararın reklam kurulu tarafından verileceği de ifade edildi. Bu kapsamda gerekli savunma alma işlemleri yapılacak ve ardından da gerekirse reklam durdurma cezası kalkacak gerekirse de idari para cezası verilebilecek. 

Bu kapsamda incelemelerin de de devam ettiği ve herhangi bir gelişme olması durumunda da halka bildirim yapılacağı bakanlık tarafından dile getirildi. Bu reklam durdurma cezası muhakkak ki Çiftlikbank’ın işlerini olumsuz etkileyecektir. Ancak bakanlık tarafından yapılacak olan incelemeler neticesinde vatandaşların yatırımları da doğrudan etkilenecek gibi durmaktadır. Dolayısıyla bu incelemelerin ticari hayatı en az etkileyecek şekilde yapılması önem arz etmektedir.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@