Çiftlik Bank’a Bir Darbe de SPK’dan Geldi

Sermaye Piyasası Kurulu, Çiftlik Bank hakkında piramit satış sistemi olduğu iddiası ile savcılığa suç duyurusunda bulundu.

EKONOMİ 29.12.2017, 20:08 29.12.2017, 20:35
Çiftlik Bank’a Bir Darbe de SPK’dan Geldi

Hileli uygulamalar nedeniyle vatandaşın zarar göreceği iddiasında bulunuldu. 

İşte O Başvuru

SPK, Çiftlik Bank’a ilişkin olarak yapılan incelemede yürütülen faaliyetlerin yüksek kar vaadi ile kişileri zarara uğratabileceğine ilişkin tespitlerde bulunduğunu açıkladı. İnsanlardan alınan paralara karşılık reel yatırımların gösterildiği ancak şirketlerin zarar ettiği görüldüğü için kişilere vaat edilen yüksek kar oranlarını gerçeği yansıtmadığı ifade edildi. 

Çok sayıda kişiden hayatın olağan akışına uygun olmayan kar vaadi ile para toplamanın 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’un 80 inci maddesinde yer alan ve kurulması yasak olan piramit satış sisteminin özelliklerini taşıdığı tespit edildi. Sisteme dahil olan vatandaşların zarar göreceği dikkate alınarak Türk Ceza Kanunu’nun 157 ve 158 inci maddelerine atıfla suç duyurusunda bulunuldu. 

Hissesini Bugün Devretti

Çiftlik Bank ile ilgili yaşanan olumsuz gelişmeler üst üste gelirken, Çiftlik Bank'ın CEO'su Mehmet Aydın, şirketteki yüzde 100 hissesini Kıbrıs merkezli başka bir şirkete devretti. Bu gelişmeye ilişkin olarak Çiftlik Bank avukatı Duygu Sarısoy, şirketlerin Fame Game A.Ş. bünyesinde birleştiğini ifade etti. Diğer şirketlerin tasfiye edilerek te şirketin varlığına devam edeceğini belirtti. Böylece medyada yer alan ve Kıbrıs merkezli şirket üzerinden ileri sürülen iddiaları da çürütmeye çalışacaklar.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@