Çiftçi Kayıt Sistemi İçin Son Gün 30 Haziran!

Devlet tarafından çiftçiye verilen desteklerden yararlanmak isteyen çiftçiler 30 Haziran tarihine kadar çiftçi kayıt sistemine kayıt yaptırmalıdır.

EKONOMİ 23.06.2018, 00:22
Çiftçi Kayıt Sistemi İçin Son Gün 30 Haziran!

Sisteme Kayıt İçin Son Günler

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar yazılı açıklama yaptı. Çiftçi kayıt sistemine kayıt yaptırmayan çiftçiler için son günün 30 Haziran olduğunu hatırlattı. Çiftçilere verilen devlet teşvikinden yararlanmak isteyen çiftçiler çiftçi kayıt sistemine kayıt yaptırmalıdır.

ÇKS’ye kayıt yaptırması gereken 23 milyon 375 bin hektar tarım alanı bulunuyor. Ancak 2017 yılında 14 milyon 805 bin hektar için kayıt yaptırıldı. Yani geçen yıl 8 milyon 570 bin hektarlık tarım arazisi için kayıt yaptırılmadı. Bu alan ise Hollanda’nın tarım arazilerinin 4,5 katına tekabül ediyor.

ÇKS Kaydı Olana Teşvik Var

ÇKS kaydının sona ermesine günler kala yapılan uyarı ile son tarih hatırlatıldı. 30 Haziran’a kadar başvuru yapan çiftçiler mazot, gübre, yem bitkileri, prim teşviki gibi destekler başta olmak üzere çiftçiye verilen desteklerden yararlanacaklar. Aynı zamanda düşük faizle çiftçi kredisi kullanabilecekler ve tarım sigortasına başvuru yapabilecekler.

Olası bir doğal afet halinde ise oluşan zararlara göre kredi borcunu erteleme ya da afet sonrası desteklerden yararlanabilecekler. Tüm bu desteklerden yararlanmak isteyen çiftçiler ÇKS sistemine kayıt için 30 Haziran’a kadar başvuru yapmalıdırlar. Başvurular için sayılı günler kala Bayraktar tarafından hatırlatma yapıldı.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)