Çift Maaş Almak İçin Brüt Asgari Ücret Tutarındaki Sınır Artık Uygulanmıyor

Eşinden ve babasından kalan ölüm aylıklarını alan bir kadın vatandaşın bir maaşının SGK tarafından kesilmesi mahkemeden döndü.

EKONOMİ 08.03.2020, 22:00
Çift Maaş Almak İçin Brüt Asgari Ücret Tutarındaki Sınır Artık Uygulanmıyor

Düzenleme Kalktı

Eşi emekli sandığına bağlı olarak çalışan babası ise Bağ-Kur emeklisi olan kadın vatandaş hem eşinin hem de babasının ölüm aylıklarını alıyordu. Ancak bir süre sonra SGK’dan yazı gönderilerek bu maaşlardan birisinin kesildiği ve geriye dönük olarak 28 bin lira borç tahakkuk ettirildiği vatandaşa bildirildi. Bunun üzerine dava açan vatandaş mahkemede hakkını savundu.

SGK ise bu kararına gerekçe olarak yürürlükten kalkmış bir mevzuat hükmünü gösterdi. Bu hüküm ise brüt aylığı brüt asgari ücreti geçen ölüm aylıklarında ikinci emekli aylığının bağlanamayacağı idi. Ancak bu hüküm sonradan iptal edilmiş ve yürürlükten de kalkmıştı. Dava açan vatandaş ve müvekkilini haklı bulan mahkeme 28 bin liranın geri ödenmesini ve mahkeme masraflarının da davalı kurum tarafından ödenmesini kararlaştırdı. Böylelikle kadın vatandaş hakkına kavuşmuş oldu.

Verilen bu karar haklarında işlem tesis edilebilecek on binlerce kişi için de umut oldu. zira geriye dönük olarak yapılan bu incelemeler neticesinde pek çok kişi hakkında bu tür uygulamaların hayata geçirilmesi söz konusu olabilecektir. Ancak mahkeme tarafından verilen bu karar sonrasında böylesi bir durumun da önünün kesilmiş olduğunu belirtmek gerekir. Yeni gelişmeler için takipte kalmaya devam ediniz.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)