Cep Telefonlarından Bir Vergi Daha Alınacak

Cep telefonları taşıyıcı cihazlar listesine eklendi ve yüzde 1 oranında Kültür ve Sanat Bakanlığı kesintisi yapılmasının önü açıldı.

EKONOMİ 04.03.2020, 21:00
Cep Telefonlarından Bir Vergi Daha Alınacak

Resmi Gazete’de Yayımlandı

Bugünkü resmi gazetede yayımlanan düzenleme ile telefonlara yeni bir vergi daha eklendi. Türkiye’de üretilmesi ya da yurtdışından gelmesi fark etmeksizin her telefondan bu vergi alınabilecek. Çünkü telefonlar fikir ve sanat eserleri çoğaltıcısı olarak kabul edildi.

Fikir ve sanat eserlerinin çoğaltılmasına yönelik teknik cihazlar ile boş taşıyıcı materyaller arasına cep telefonları da eklendi. Bu listede daha önce CD, DVD ya da flash bellek gibi ürünler yer alıyordu. Bu cihazlar üzerinden fikir ve sanat eserleri çoğaltıldığı gerekçesi ile Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yüzde 1 oranında kesinti yapılıyordu. İşte bu yüzde 1lik vergi artık cep telefonlarından da kesilebilecektir. Cep telefonlarının da taşıyıcı hafızaları olması nedeniyle fikir ve sanat eserlerini içine depolamak ve bazı yöntemlere paylaşmak mümkündür. 

19 Mart’ta Uygulamaya Girecek

Bugünkü Resmi Gazete’de yayımlanan düzenleme 15 gün sonra yani 19 Mart’ta yürürlüğe girecektir. Böylece 19 Mart tarihinden sonra satılacak olan telefonlardan yüzde 1 daha vergi alınacaktır. Bu da telefon fiyatlarının pahalanması anlamına geliyor. İmalat bedeli üzerinden yüzde 1 vergilendirme yapılacaktır. Dana önce bin liraya imal edilen telefonun maliyet fiyatında 10 lira daha artış anlamına gelmektedir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)