Çarşı Pazarda Tek Kaybeden Vatandaş

Türkiye Ziraat Odaları Birliği tarafından açıklanan rakamlara göre bir ürünün tarladan vatandaşa ulaştığı zincirde sadece vatandaş kaybediyor.

EKONOMİ 02.02.2019, 21:06
Çarşı Pazarda Tek Kaybeden Vatandaş

En Çok Fark Mandalinada 
Son zamanlarda meyve sebze fiyatları cep yakmaya devam ediyor. Öyle ki pazarda dahi vatandaşları memnun edecek fiyatlar bulmak epey zorlaştı. Bu durum Türkiye Ziraat Odaları Birliği tarafından açıklanan rakamlarda da görüldü. Bu verilerde meyve ve sebzelerin üreticiden ne kadara alındığı ve vatandaşa ne kadara satıldığı tespit edildi. Buna göre en çok fiyat artışı olan ürünlerin başında mandalina geldi.

Üreticiden 80 kuruşa alınan mandalina markette %476 oranında fiyat artışı yaşayarak 4,61 liradan satılıyor. Mandalinanın hemen arkasından ise portakal geliyor. 75 kuruştan alınan mandalina 3 lira 81 kuruşa markette satılıyor. 

Mevsiminde olmasına rağmen portakal ve mandalinanın bu kadar pahalanmış olması spekülatif hareketlere bağlanıyor. Ayrıca Antalya'da yaşanan hortumun da fiyatları olumsuz etkilediği bariz bir şekilde görülüyor. Ancak piyasayı yakından takip eden uzmanlar fiyatların bir miktar düşüş göstereceğini ifade ediyorlar.

Patlıcan gibi mevsiminde olmayan sebzelerin fiyatları 20 liraya kadar çıkmaktadır. Mevsiminde olan pırasa ve ıspanak ise 8 liradan satılıyor. İşte bu durumun önüne geçmek için yeni hal yasasının hayata geçirilmesi bekleniyor. Ancak henüz bu konu ile ilgili bir açıklama yapılmadı. Vatandaş ise fiyatların normale dönmesini dört gözle bekliyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@