Cari Açık Beklentinin Üzerinde Arttı

2018 yılı Mayıs ayına ait cari açık verileri açıklandı. Bu verilere göre cari açık beklentilerin üzerinde artış gösterdi.

EKONOMİ 11.07.2018, 22:52
Cari Açık Beklentinin Üzerinde Arttı

Merkez Bankası Açıkladı

2018 yılı Mayıs ayına ait cari açık verileri Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından açıklandı. Merkez Bankası cari açığın 5 milyar 885 milyon dolar seviyesine ulaştığını açıkladı. Bu rakamlara göre ülkemizin ithalat ile ihracat rakamları arasındaki makasın daha da açıldığı belirlenmiş oldu. Bu kapsamda geçtiğimiz yılın Mayıs ayına kıyasen 516 milyon dolar kadar bir artış yaşandığını ifade edebiliriz.

Doları Olumsuz Etkiledi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabinenin açıklanmasının ardından dolarda bir miktar artış yaşanmıştı. Bunun sebebi olarak ise yatırımcıların açıklanan kabineyi beğenmediği gösterilmişti. Bunun üzerine cari açık rakamlarının açıklanması da yatırımcılar için  olumsuz bir tablo çizdi ve dolar yeniden yükselişe geçti. Böylelikle faiz artırımları ile bir müddet sakin bir seyir izleyen dolar yeniden alevlenmeye başladı. Bu durum döviz üzerinden borçlanan vatandaşlarımızın da olumsuz etkilenmesine neden olacak.

Beklentileri Aştı

Merkez bankası tarafından açıklanan cari açık rakamları beklentilerin çok üzerinde gerçekleşti. Yüzde 1,5 civarında bir artış göstermesi beklenen cari açık bu beklentilerin çok daha üzerinde bir rakama ulaştı. İthalat ile ihracat rakamları arasında meydana gelen bu fark özellikle özel sektörün borçlarını ödemelerin zorlanmalarına neden olabiliyor. Döviz kurunun artması ise borçların ödenmesini zorlaştırıyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)