Çalışanlar Dikkat O Vergiler İade Edilecek

Çalışanların işten ayrılması durumunda aldıkları tazminatlardan kesilen vergiler işçiye iade edilecek. Davadan Vazgeçilmesi Gerekiyor...

EKONOMİ 22.01.2019, 16:40 22.01.2019, 16:37
Çalışanlar Dikkat O Vergiler İade Edilecek

2018 Mart ayından önce işten ayrılmış kimseler aldıkları tazminatlardan vergi ödüyorlardı. Ancak Mart 2018'den sonra yeni düzenleme yapıldı ve bu uygulamaya son verildi. Vergi iadesinden faydalanmak isteyen kişiler 2018 Mart ayından önceki döneme dahi ait olsa açtıkları davalardan vazgeçmeleri gerekiyor. Davadan vazgeçildiği için de herhangi bir yargılama gideri ya da masraf çıkarılmayacaktır. Ayrıca avukatlara da vekalet ücreti ödenmeyecek. 

Tavan Ücret
İşçilere ödenen tazminatlarda vergi alınmayacak kısım için bir tavan ücret belirlendi. Buna göre kıdem tazminatının tavan ücreti olan yılık 6.070 liralık tazminatlardan vergi alınmayacak. Ancak bu tutarı aşan kısımlar için vergi alınmaya devam edecek. Çalışılan yıl ile tavan ücret belirlenecek. Buna göre 10 yıl çalışan bir işçiye 60 bin 700 liraya kadar verilen tazminatlardan vergi alınmayacak.

Zamanaşımına Dikkat 
2018 Mart ayından önceki dönemler için de vergi iadesi yapılacak ancak bunun için 5 yıllık zamanaşımı süresi bulunmaktadır. Bu süre içerisinde başvurmayanlara herhangi bir iade gerçekleştirilmeyecektir. Kişi dava açmış ise bu süre zaten kesintiye uğrayacaktır. Dolayısıyla herhangi bir sorun yaşanmayacaktır. Ancak konu ile ilgili mağduriyet yaşamamak için hukuki destek alınması gerektiğini de ifade etmek gerekir. Böylelikle istenilen haklara eksiksiz bir şekilde kavuşulacaktır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@