Çalışan Kadınlara Yeni Çocuk Teşviki Yolda

İşsizlik sorununun ortadan kaldırılması için çabalayan hükümet son olarak çalışan kadınlara yönelik olarak 400 lira çocuk teşviki vermeye hazırlanıyor.

EKONOMİ 19.05.2018, 19:15 19.05.2018, 17:39
Çalışan Kadınlara Yeni Çocuk Teşviki Yolda

Tarih Belli Değil!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu işbaşı eğitim kursu alan her bir kadına 2-5 yaş arasındaki çocukları için 400 lira bakım parası verileceğini açıkladı. Bu konu hakkında daha önce de bilgilendirmelerde bulunan Bakan Sarıeroğlu tarih konusunda net bir açıklama yapmadı. Bakan Sarıeroğlu uygulamanın kısa bir süre içerisinde başlayacağını da dile getirdi.

Bu uygulama ile birlikte çocuk sahibi kadınların çalışma hayatından uzaklaşmalarının da önüne geçilmiş olacak. Konu ile ilgili Bakanlığın çalışmaları devam ediyor. Ancak erken seçim kararının alınması nedeniyle henüz herhangi bir adım atılmadığı da görülmektedir. Seçimlerin ardından kısa bir sürede bu uygulamanın da hayata geçirilmesi söz konusu olacaktır.

Bu teşvik özel sektörde çalışan anneler için getirilecek. Dolayısıyla da özel sektörde çalışma şartları bir nebze de olsa rahatlatılmış olacak. Böylelikle işsizlik oranlarının da düşürülmesi ve istihdamın teşvik edilmesi bekleniyor. İşsizlik oranının halen daha çift haneli oranlarda devam ettiğini de göz önünde bulunduracak olursak bu düzenlemelerin son derece önemli olduğunu ifade edebiliriz. Umarız ki kısa süre içerisinde bu düzenleme çıkarılır ve çalışan anneler çocuklarını bakıcıya bırakmak için gerekli paraya da bu sayede sahip olurlar.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)