Bu Sene 5 Ton Daha Fazla Altın Yastık Altından Çıktı

Geçen sene yastık altından çıkan altın miktarı 75 tonken, bu sene 80 tona ulaştı.

Bu Sene 5 Ton Daha Fazla Altın Yastık Altından Çıktı

Yastık Altındaki Altınlar Ekonomiye Kazandırılıyor
Hazine finansman araçlarını çeşitlendirme, yatırımcı portföyünü genişletme, yastık altında kalan altınları ekonomiye kazandırma amacıyla geçtiğimiz yıl başlatılan tahvil ihraçları bu sene de ilgi görmeye devam etti. İstanbul Altın Rafinerisi (İAR) CEO`su Ayşen Esen geçen sene yastık altından 75 ton altın çıkarken, bu sene 80 ton altın çıktığını açıkladı. 

467 Ton Altına Ulaşıldı
2009 yılında başlatılan yastık altından altın çıkarma çalışmaları halen devam ediyor. İAR ile TCMB arasında yapılan anlaşma ile ortak bir çalışma yürütüldü. Bu kapsamda TCMB'nin altın rezervi 110 ton iken 500 tonu aştı. 2018 yılında ise 80 ton altın rezervine ulaştı. Önümüzdeki dönemde de daha fazla altını yastık altından çıkarmak için munzam karşılık olarak ayrılan yastık altından çıkmış altın miktarı arttırılacak.

Böylece bankalar da teşvik edilecek. Şu anda zorunlu karşılıkların %30'u, standart altının ise %5'i yastık altından geliyor. TCMB'nin altın lehine oynama yapması halinde bankalar daha çok altın toplamaya çalışacaktır. Daha çok faiz ya da kar payı veren bankalar vatandaşı da cezp edecek.

TCMB depo hesaplarını 2011 yılından beri zorunlu karşılığa tabi yükümlülüklere dâhil edildi.2016 yılından beri ise hurda altın da kabul ediliyor. 2018 Eylül itibariyle Merkez Bankası altın rezervi 467 ton civarına ulaştı.

Kamu Personel Alımı

YORUM EKLE