Bu İşyerlerinde 3 Yıl Süreyle İşsizlik Sigortası %1 Olacak

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk, belirli kriterleri sağlayan işyerlerinde işsizlik sigortası payının 3 yıl süreyle yüzde 1 olacağını açıkladı.

EKONOMİ 08.01.2019, 21:07
Bu İşyerlerinde 3 Yıl Süreyle İşsizlik Sigortası %1 Olacak

Hangi İşyerleri Kapsama Giriyor?
Aile, Çalışma ve Sosyal hizmetler Zehra zümrüt Selçuk, toplumda iş sağlığı ve güvenliği kültürünü arttırmak için alınacak olan önlemlerden bir yenisini daha açıkladı. 31 Aralık 2018’de Resmi Gazete’de yayımlanan ve 1 Ocak’ta yürürlüğe giren düzenleme bakan Selçuk tarafından açıklandı. Buna göre; çok tehlikeli sınıfta yer alan, 10’dan fazla çalışanı bulunan, son 3 yıl içinde ölümlü ya da sürekli iş göremezlikle sonuçlanan kaza olmayan işyerleri teşvikten yararlanacak. Teşvik bir sonraki takvimden itibaren 3 yıl süreyle geçerli olacak. Bu şartları sağlayan işyerlerinde işsizlik sigortası işveren payı %1 olacak. 

İşverene Azami 191,88 TL Teşvik Sağlanacak
İşyerlerinin şartları sağlayıp sağlamadığı Sosyal Güvenlik Kurulu tarafından belirlenecek. İşverenler herhangi bir başvuru yapmadan şartları sağlıyorsa sisteme otomatik dahil edilecek. Teşvikten yararlanmak isteyen işyerleri 1 Ocak 2019 tarihi itibariyle ŞSG profesyoneli görevlendirilmelidir. Şartları sağlayan işyerleri şartlarda eksiklik olması halinde teşvikten çıkarılacak ve yeniden yararlanmak istiyorsa şartları sağladıktan sonra SGK’ya başvuru yapacak. 

Devreye giren bu teşvik ile işveren ciddi kazanç sağlayacak. Çalışan başına en az 25,58 TL, en çok ise 191,88 TL kazanç sağlanmış olacak.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@