Borsa’ya ABD Darbesi

Son bir aylık süreçte ardı ardına rekorlar kıran İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nın hızını ABD’nin İranlı komutana gerçekleştirdiği suikast durdurdu. Rekora koşan borsa hızlı düşüşe geçti.

EKONOMİ 03.01.2020, 14:50 05.01.2020, 23:31
Borsa’ya ABD Darbesi

2019 yılının son çeyreğinde başlayan İstanbul Borsası fırtınasının durulmasına İran Devrim Muhafızları'nın yurt dışı operasyonlardan sorumlu birimi Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani'nin ABD saldırısı sonucu öldürülmesinin büyük bir etkisi oldu. Dün itibari ile 116 bin sınırına dayanan BIST 100 Endeksi dün gece yaşanan ve bölgede savaş olasılıklarının konuşulmasını sağlayan bu hamle sonucunda BIST 100 endeksinin 14.500 seviyelerine kadar çekildiği görülüyor.

Bu noktadan sonra Borsa’nın yönünü belirleyecek en temel faktör bölgede ABD ve İran arasında yaşanacaklar olacak. Haberin duyulması ile birlikte petrol fiyatları hızlı bir yükseliş gösterirken Döviz fiyatlarında da yukarı yönlü bir seyir gözlemleniyor.

ABD ile İran arasında ki gerilimin artması ve tarafların birbirlerine saldırılarının devam etmesi durumunda ise BIST 100 Endeksinin 110 bin seviyelerine kadar geri çekilebileceği ön görülüyor. Bölgede iki taraf arasında yaşanacak savaş halinde ise başta Türkiye olmak üzere tüm bölge ülkelerinin bu durumdan oldukça olumsuz etkilenebileceği ifade ediliyor. Siyasi ve askeri uzmanlar ise şimdilik 2 taraf arasında savaş ihtimalinin düşük olduğunu belirtse de son yaşanan saldırıya İran’ın vereceği tepkinin belirleyici olacağı ifade ediliyor. Olası bir sert tepkide 2 ülke savaşın eşiğine gelebilir.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@