Borsa’da 2020 Beklentisi

Borsa İstanbul için 2019 yılı son derece çalkantılı geçti bir ara oldukça değer kaybeden Borsa İstanbul Küresel, askeri ve ekonomik risklerin ortadan kalkmasıyla ardı ardına rekorlar kırdı.

EKONOMİ 01.01.2020, 12:52
Borsa’da 2020 Beklentisi

Yatırımcıların en çok merak ettiği soruların başında Borsa’nın son dönemde gösterdiği yükseliş performansı ve rekorların yeni yılda da devam edip etmeyeceği sorusu oluyor. Özellikle mevduat faizlerinin son derece düşük seyrettiği ve dövizde yatay seyrin olduğu son dönemde en önemli yatırım aracı olarak Borsa İstanbul ön plana çıkıyor. Zaten bu durum kendinin son dönemde iyiden iyice gösteriyor. 2019 yılında değerinin oldukça altına gerileyen ve 90 bin seviyelerinin altında yer alan Borsa İstanbul enflasyonunu düşmesi, ekonomik ve siyasi belirsizliklerin ortadan kalkması ve 2020 yılı beklentilerinin oldukça pozitif olması ile birlikte ardı ardına rekorlar kırarak 115 bin seviyelerine kadar geldi. Şimdi ise en önemli soru bu yükselişin ne kadar daha devam edeceği konusu oluyor.

2020’de Yeni Rekorlar Gelebilir

Borsa İstanbul her ne kadar ardı ardına rekorlar kırsa da Borsa’da işlem gören birçok hisse senedi hala oldukça ucuz bulunuyor. Normal şartlarda 2018 ve 2019 yılının başında ki olumsuz süreç olmasa şuan Borsa İstanbul’un 150 bin seviyelerinde olması gerekiyor. Bu sebeple ekonomi uzmanları yükseliş trendinin devam edeceğini ön görüyor. Tabi bunda mevcut ekonomik hedeflerin gerçekleşmesi ve ABD ile olsa yaptırım konusunun oldukça az hasarla atlatılması oldukça önem arz ediyor. Bu sebeple Borsa İstanbul ilk etapta 130 seviyelerini test edebileceği ön görülüyor.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@