Borcu Olan Vatandaşlar Dikkat

Borcu olan tüm kişileri çok yakından ilgilendiren önemli bir gelişme oldu. Zamanı geldiğinde ödenmemiş olan borçlar için haciz işlemi başlatılabiliyor. Haciz süreleri içinde insanların mağdur olmasını engellemek için yeni bir takım detaylar oluştu.

EKONOMİ 24.10.2020, 12:01
Borcu Olan Vatandaşlar Dikkat

Borcu Olan Vatandaşlar Dikkat

Borcu olan tüm kişileri çok yakından ilgilendiren önemli bir gelişme oldu. Zamanı geldiğinde ödenmemiş olan borçlar için haciz işlemi başlatılabiliyor. Haciz süreleri içinde insanların mağdur olmasını engellemek için yeni bir takım detaylar oluştu.

Bu tür bir haciz durumun da yapılacak olan itiraz haklarının nasıl işleneceğini bilmek son derece önemli bir durumdur. İnsanların büyük bir kesimi detayları bilmediği için aylarca uğraşmak zorunda kalıyor.

İlk önce bankalar olmak üzere zamanı geldiğinde ödenmeyen bütün borçlar için haciz işlemi uygulanabiliyor. Haciz işlemleri sonrasında mağdur olmamak için tüm kişilerin dikkat etmesi gereken önemli noktalar bulunmakta.

İşte icra takibi hakkında bilmeniz gerekenler tüm bilgiler.

İCRA TAKİBİ

Tüm alacak olan kişiler, alacaklarını tahsil edebilmek için mahkemelere başvurmayabilir. Asliye mahkemelerinde bulunmuş olan icra birimlerine başvurularak da haklarını tahsil etmek isteyebilirler. İcra takipleri internet üzerinden yapılabilir.

BAŞVURULAR NASIL YAPILIR?

Yapılacak olan İcra takipleri, borç miktarına göre yetkili olan icra birimleri tarafından yapılmakta.

Başlatılacak olan icra takibi, mahkeme kararına dayanmakta ise, her icra biriminden işlem yapılabilmektedir. İlamsız takiplerde ise başvuru yapılacak olan adres ikametgah adresinin olduğu icra dairesi ile takibe esas olan akdin yapılacağı icra dairesi de olabilir.

İTİRAZ İÇİN 7 GÜNLÜK SÜRE

Yapılan takiplere itiraz edilebilmektedir. İlamsız olan takipler için 7 gün içerisinde takibin yapıldığı icra dairesine itirazda bulunulabilir. Bunun için yazılı ya da sözlü olarak başvuru yapılır. Ancak başvurunun kesinlikle 7 gün önce yapılması gerekmektedir. Aksi durumda takip kesin hale gelir.

HANGİ MALLAR HACZEDİLMEZ?

İcra ve haciz ile karşı karşı kalanlar hangi mallar haczedilmez? sorusunu soruyor. Haczedilemeyen mallar şu şekilde:

1. Kamu malları

2. Aynı yerde yaşayan aile bireyleri için lüzumlu eşya ve aynı amaçla kullanılan eşyaların birden fazla olması halinde bu mallardan biri

3. Öğrenci bursları

4. Bağkur ve SSK emekli maaşları

5. Çalışanların dört birinden fazla olan maaşlar

HAPİS CEZASI VERİLİR Mİ?

İcra takibinde olan bir kişi, itirazda bulunacağı süre iççerisinde borca yeterli olacak kadar mal varlığı beyanında bulunması gerekiyor. Mal beyanında bulunmayan borçların cezası mümkün.

Bu durum halk arasında tazyik hapsi olarak ifade edilmektedir. Bu süre 3 aydan fazla olmayacağı gibi, kişinin mal varlığı beyanında bulunması durumunda da ortadan kalkmaktadır.

BORÇLARI TAKSİTLE ÖDEMEK MÜMKÜN MÜ?

Borçlar, taksitli olarak ödenebilmektedir. Borçlu, borcunu dört taksitte ödeyeceğini taahhüt ettiği durumda takip duracaktır.

Ancak bu durumunda bir takım şartları olduğunu belirtmemiz gerekiyor Talebin icra dosyasına bildirilmesi be ilk taksitini dosyaya ödemesi gerekiyor. Kalan 3 taksiti de ödemesi durumun takip ödemenin sonunu bekler.

4 ayın sonunda taksit ödenmiş ise dosya kapanacaktır. Eğer taksit aksatılırsa tazyik hapis yolu gözükür.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)