BİM’den İran Kararı

2017 yılı Şubat ayında BİM tarafından İran perakende pazarı araştırması yapılacağı ve buna göre yatırım yapılıp yapılmayacağı konusunda bir karara varılacağı duyurulmuştu.

EKONOMİ 04.01.2018, 10:12
BİM’den İran Kararı

Bu tarihten sonra herhangi bir açıklama yapmayan BİM A.Ş. son olarak İran’da çıkan karışıklıklar sonra Kamuoyu Aydınlatma Platformu’na açıklamalarda bulundu. Bu açıklamada devam ettirilen Pazar araştırması sürecinin askıya alındığı dile getirildi.

İran’daki Olaylar

İran’da geçtiğimiz günlerde başlayan ve temelinde fiyat pahalılığına karşı bir tepki olan İran’daki ayaklanmalarda 21 kişinin hayatını kaybettiği ifade edildi. Halen daha şiddetli bir şekilde çatışmaların yaşandığı İran’da rejim yanlılarının da sokaklara indiği gözlemlendi. İç savaşın eşiğine gelen İran hakkında dünya genelinden de açıklamalar yapılmaya başlandı. 

Dünya ülkeleri tarafından yakından takip edilen olaylar için genel itibariyle İran’ın iç işlerine karışılmaması vurgusu yapıldı. İran tarafından yapılan açıklamalarda ise bu gösterilerin arkasında İsrail ve ABD’nin olduğu belirtildi. Hatta son yapılan açıklamalarda göstericilerin elinde Suudi Dolarlarının olduğu da İran rejimi tarafından açıklandı.

İttifak Mı Oldu?
İran’da gerçekleşen sokak olaylarında tarafların anlaşmaya vardığı gibi bir iddia ortaya atılmıştı. Devrim Muhafızları Komutanı tarafından yapılan açıklamalardan sonra akıllara gelen bu iddianın ise gerçeği yansıtmadığı öğrenildi. 

Özellikle gece vakitlerinde başlayan sokak gösterilerinde kadınların başları açık bir şekilde gösteri yapmaları olayın hangi boyutlara geldiğini bir kez daha göstermektedir. Umarız ki daha fazla insan hayatını kaybetmeden olaylar son bulur.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@