BES’te Cayma Süresi 3 Yıla Çıkabilir

Kamu ve özel sektör çalışanları için getirilen zorunlu bireysel emeklilik sisteminden cayma süresi 2 aydan 3 yıla çıkartılabilir.

BES’te Cayma Süresi 3 Yıla Çıkabilir

Yeni Ekonomi Programı

Kademeli olarak tüm çalışanların bireysel emeklilik sistemine dahil olmaları sağlanmıştı. Katılım zorunlu olsa da çıkmak isteğe bağlı tutulmuştu. Çalışanların büyük bir kısmı ise kısa süre içerisinde cayma haklarını kullanarak sistemden çıkmışlardı. Bu sebeple tam olarak hedefine ulaşamayan Bireysel Emeklilik Sistemi’nde yenileştirmelere gidiliyor. Bu yenileştirmeler kapsamında cayma süresi 3 yıla çıkarılacak. Sisteme dahil edilen çalışanlar ise 3 yıl boyunca sistemden çıkamayacaklardır.

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği Başkanı olarak görev yapan Erhan Topaç da SPK’ya bu konu ile ilgili talepte bulunulduğunu dile getirmişti. Yeni Ekonomi Programı içerisinde yer alması beklenen bu düzenlemelerin tam olarak neler getireceği ise henüz bilinmiyor. Vatandaşın sistemde kalma süresini uzatmak adına daha cazip fırsatların sunulabileceği de konuşuluyor.

Ancak asgari ücretle çalışan kimselerin maaşlarından kesilen 70 lira civarındaki BES ücretleri zaten oldukça zor geçinen aileleri daha da zora sokabilmektedir. Bu sebeple asgari ücretten daha yüksek alanlardan bir kesinti yapılması söz konusu olabilir. Ancak önceki sistemde asgari ücretten de kesinti yapıldığını da ifade etmek gerekir. Bu konu ile ilgili olarak ilerleyen dönem içerisinde yetkililerden açıklamalar gelecektir. BES hakkındaki resmi açıklamalardan sitemiz aracılığıyla haberdar olabilirsiniz.

Kamu Personel Alımı

YORUM EKLE