BES'te Yeni Dönem Başladı, Zorunlu Katılım Geliyor

Yeni ekonomi politikasında BES zorunlu hale geliyor. Yeni dönemde çalışanları neler bekliyor? Tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz.

EKONOMİ 12.04.2019, 15:51
BES'te Yeni Dönem Başladı, Zorunlu Katılım Geliyor

Çalışanlar için yarı zorunlu katılım sistemi olan Bireysel Emeklilik Sistemi tekrardan düzenlenmeye başlandı. 2019 yılında alt yapısının tamamlanması düşünülen bu yeni sistemde katılım zorunlu hale geliyor. Çalışan kişilerin sisteme yatırması gereken para ise kazançlara değişim gösterecek. Bununla beraber BES ile Kıdem Tazminatı Fonu bir arada bulunacak Bakan Berat Albayrak özellikle iş dünyasının merak ettiği Reform Paketi'ni dün açıkladı.

Detaylar Açıklandı
Yeni vergi sistemiyle ilişkili detayların bir araya geldiği paket içerisinde turizm, lojistik, ihracat, tarım ve hayvancılık gibi farklı alanlarda açıklamalar yapıldı. Özellikle ödeme konusunda sorun çıkartacak olan krediler inşaat ve enerji sektörlerine fon olarak aktarılacak. Yapılacak olan yeni reformun özellikle ülke üzerinde yaşanan ekonomik kırılganlıkları azaltmak için kullanılacağını vurgulayan Bakan Albayrak, ekonomik gelişimi sürdürebilir duruma getirmek için emeklilik sisteminin düzenlenmesi gerektiğini açıkladı. Tamamlayıcı emeklilik sistemi programında çalışan bordrolu işçilerin sistem üzerinde yatıracağı oranlar tamamen kazançlara göre şekillenecek.

Besle Entegre Olacak
Yeni sistemle beraber Kıdem Tazminatı Reformu da hayata geçirilmeye başlandı. Çalışanlarla beraber iş verenden de yapılacak kesintiler BES kesintileri ise Kıdem Tazminatı Fonu'nda toplanıyor. BES ve Bu uygulama ile beraber şirketler çok daha kolay, ucuz ve uzun vadeli yatırımlardan yararlanabilecek.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)