Benzin ve Motorine Zam Geldi

Döviz kurunda yaşanan artış sonrasında benzin ve motorine zam haberi gecikmedi. 14 Ocak gecesinden itibaren geçerli olmak üzere zamlar uygulanacak.

EKONOMİ 14.01.2019, 23:00
Benzin ve Motorine Zam Geldi

Yeni Fiyatlar
Döviz kurunun serbest düşüşe geçmesinin ardından akaryakıt fiyatlarında indirim haberleri peş peşe gelmişti. Ancak düşüşün sona ermesi ve son haftada doların yükselmesi ile birlikte benzin ve motorine zam haberi geldi. 14 Ocak gecesinden itibaren geçerli olmak üzere benzine 16 kuruş motorine ise 20 kuruş zam yapılacak. Deposunu doldurmak isteyen vatandaşlarımızın gece yarısından evvel doldurmaları isabetli olacaktır.

Zamlarla birlikte motorinin litre fiyatı 6 lirayı geçecek. Ankara’da motorinin litresi 6,14 liraya çıkacak iken İstanbul’da 6,01 liraya yükselecek. Benzin fiyatlarına bakacak olursak Ankara’da 6,27 liraya İstanbul’da ise 6,25 liradan vatandaşlarımızın istifadesine sunulacaktır. 

Akaryakıt fiyatlarına yansıyacak olan zamlar standart olup firmaların fiyatlandırmaları arasında farklılıklar yaşanabilir. Bu durum firmalar arasındaki rekabeti sağlamak amacıyladır. Ayrıca illerin akaryakıt tedarik etme maliyetlerine göre de fiyatlar arasında değişiklik görülebilmektedir.

2018 yılında uygulanan eşel sistemin devre dışı bırakılması ile birlikte yapılan zamlar ve indirimler artık pompaya yansımaktadır. Ancak eski sistem devredeyken yapılan zamlar pompaya yansıtılmıyor ÖTV’den düşürülüyordu. Bununla birlikte yapılan indirimler de uzunca bir süre pompaya yansımadı. Ancak devletin alacağı vergiler ile denklik sağlanınca sistem kaldırıldı. Eğer uygulanan zamlar süreklilik arz etmeye başlarsa yeniden aynı sisteme geçilebilir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@