Bayram İkramiyeleri Ne Zaman Yatacak? Belli Oldu

Kurban bayramına sayılı günler kala emekliler bayram ikramiyelerinin ne zaman yatacağını merak ediyor. Tarihler Belli Oldu. 12 Milyon kişinin beklediği ikramiyeler önümüzdeki hafta hesaplarda yer alacak.

EKONOMİ 02.08.2019, 20:55
Bayram İkramiyeleri Ne Zaman Yatacak? Belli Oldu

Kurban bayramına 10 gün kalmışken, milyonlarca emekli bayram ikramiyesini ne zaman alacağını merak ediyordu. Beklenen açıklama Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından geldi.

2019 yılı kurban bayramı 11 Ağustos tarihinde başlayacaktır. Emeklilerin bayram ikramiyeleri de bu tarihten önce ödenmelidir. Ancak bu bayram beklentiler karşılanamadı.

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından bayram ikramiyelerinin ne zaman yatacağı açıklandı. Buna göre Bağ-Kur ve SSK emeklilerine 16 Ağustos’ta ikramiyeleri ödenirken, Emekli Sandığı emeklilerine ise 17 Ağustos'ta ikramiyeleri ödenecektir. 

İkramiyeler dosya başına bin lira olarak ödenecektir. Yani birden fazla dosyadan emekli olanlar varsa hisse oranı en yüksek olan dosyadan tek ödeme yapılacaktır. Eğer emekli vefat etmiş ve maaşını yakını alıyorsa, hak sahiplerine hisseleri oranında ikramiye ödenecektir. 

İş kazası ve meslek hastalığı sigortasından dolayı sürekli iş göremezlik geliri alanlara ise sürekli iş göremezlik derecesi oranında bayram ikramiyesi ödenecek. Bu ödemelerin yapılacağı tarih de vefat eden emeklinin sigorta koluna göre değişkenlik gösterecektir.

2019 yılı Kurban Bayramı için 11 milyon 767 bin 550 emekliye ikramiye ödenecektir. Bu emekliler ve diğer hak sahiplerine toplamda 10 milyar 417 milyon 886 bin 693 lira ikramiye ödenecektir.

Emeklinin Beklentisi Karşılanmadı
Emekli Sandığı, Bağ-Kur ve SGK emeklileri senede iki kez sadece dini bayramlara mahsus olmak üzere bayram ikramiyesi almaktadır. İkramiyeler bayram gelmeden önce emeklilere ödenmektedir. Her emekliye kabataslak olarak bin lira ödeneceği vaat edilmektedir. Böylece bayram hazırlıkları sırasında maddi sıkıntı çekilmemesi amaçlanıyor. Bu sebeple Ramazan bayramında ikramiyeler bayramdan önce ödenmişti. Ancak kurban bayramında bu yönde sevindirici bir haber alınamadı. İkramiyeler bayram sonunda ödenecek. 

Kurban bayramında kurban kesileceği için diğer bayramlara nazaran daha masraflıdır. Kurban almayı düşünen emekliler için alacakları bayram ikramiyesi önem atfediyordu. Ancak ödemenin bayram sonuna kalması beklentileri karşılamadı. 14 Ağustos günü bayram sona erecek ve ödemeler 16-17 Ağustos tarihlerinde yapılacaktır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@