Basit Usul Esnaf Vergi Ödemeleri Başladı

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yapılan ilanlarla Basit Usulde Ticari kazanç sahibi esnafların Yıllık Gelir Vergisi Beyannamelerini vermeleri gerektiği duyuruldu.

EKONOMİ 02.02.2019, 14:01
Basit Usul Esnaf Vergi Ödemeleri Başladı

Maliye ve Hazine Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı düzenlediği bilgilendirme metinleri ile eski dönemlerde Götürü Usul vergilendirme olarak adlandırılan şimdi ise Basit Usulde vergilendirme olarak adlandırılarak ticari kazanç elde eden esnaflarımızın 1 Şubat 2019 ile 25 Şubat 2019 tarihleri arasında yıllık Gelir Vergisi Beyannamelerini vermeleri yönünde uyardı.

Bu yıl ilk defa gelirleri sadece basit usulde tespit edilen ticari kazançlardan oluşan esnaflar 2018 yılı kazançlarının beyanlarını defter beyan sistemi üzerinden verecekler. Eskiden esnafların kendilerinin de düzenleyerek Vergi Dairelerine verebildiği Basit Usul Yılık Gelir Vergisi beyannameleri artık yeni sistem üzerinden esnafın anlaştığı Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler veya bünyesinde anlaşmalı meslek elemanı çalıştıran odalar aracılığıyla elektronik olarak verilecek.

Esnaflar bu beyanlar üzerine ödemeleri gereken basit usul vergi ödemelerini iki eşit taksit halinde ilk taksit 28 Şubat 2019 ikinci taksit ise 1 Temmuz 2019 tarihine kadar ödenecektir.
 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@