Başbakan Yardımcısı Şimşek, Maaşlara Zam Gelmesi İçin Özel Sektöre Çağrı Yaptı

Başbakan yardımcısı Mehmet Şimşek özel sektöre çağrı yaparak enflasyon farkının maaşlara zam olarak uyarlanmasını istedi.

EKONOMİ 13.06.2018, 23:00
Başbakan Yardımcısı Şimşek, Maaşlara Zam Gelmesi İçin Özel Sektöre Çağrı Yaptı

Maaşla Enflasyon Ayarı

Ekonomiden sorumlu başbakan yardımcısı Mehmet Şimşek özel sektöre çağrıda bulundu. Devlet olarak enflasyon farkını her zaman verdiklerini hatırlattı. Özel sektörün de enflasyon farkını eninde sonunda uyarlamak zorunda olduğunu ifade etti.

Şimşek, hiçbir kesimin enflasyon karşısında ezilmemesi gerektiğini aktardı. Son dönemlerde devlet tarafından kamu personellerinin maaşlarının iyileştirildiğini ifade etti. Memura enflasyon farkı yansıtılıp, ek göstergelerde eşitliğe gidilmesi ile özel sektör çalışanlarının maaşlarının geride kaldığını aktardı.

Özel sektör ile kamu sektörü arasında yaşanan maaş adaletsizliği yapılması gereken zamlarla bir nebze daha eşitlenmelidir. Yüksek enflasyon oranları özel sektördeki maaşlara da yansıtılmalıdır.

Seçim ile Belirsizlik Ortadan Kalkacak

Başbakan yardımcısı Şimşek, son 4-5 yıldır ülkenin zor durumda olduğunu ifade etti. Ülke olarak felaketlerle yüzleştiğimizi hatırlatarak sorunları çözmek gerektiğini belirtti. Bunun için seçim kararı aldıklarını hatırlatan Şimşek, bu duruma piyasaların olumlu tepki verdiğini belirtti. Seçim ile belirsizliklerin ortadan kalkacağını aktardı.

Ülkede bazı sorunların halen devam ettiğini kabul eden Şimşek, cari açık ve enflasyonu indirmek için uğraşacaklarını söyledi. Dış borcun iddia edildiği kadar yüksek olmadığını iddia eden Şimşek, reformları hızlandıracaklarını söyledi. Yapısal reformları hızlandırarak içinde bulunulan zor ve belirsiz dönemi geride bırakmaya odaklanacaklarını söyledi.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)