Bankaların Emeklilere Vereceği En Düşük Promosyon Miktarı Netleşti

Ziraat Bankası ile SGK arasında varılan anlaşma sonucunda emeklilere verilecek en düşük promosyon miktarları netleşti.

EKONOMİ 04.03.2020, 14:07
Bankaların Emeklilere Vereceği En Düşük Promosyon Miktarı Netleşti

Ne Kadar Promosyon Verilecek?

1 Mart tarihi itibariyle geçerli olacak 3 yıllık sözleşmede anlaşıldı. Buna göre maaşı 1.500 liraya kadar olan emekli her yıl için 500 lira promosyon alacak. Maaşı 1.500 – 2.000 lira arasında olan emekliler 625 lira ve maaşı 2.500 liradan fazla olan emeklilere 750 lira promosyon ödemesi yapılacak. Emeklilerin emekli maaşını Ziraat Bankasına taşınmasını müteakip ödemeler yapılacaktır. Yani 3 yıllık süreçte en az 1.500 lira, en fazla 2.250 lira promosyon ödemesi almak mümkün olacaktır. 

Ülkemizde emekli maaşı alan 13 milyon kişi bulunuyor. Bu emeklilere yapılacak olan promosyon ödemeleri 9 milyar liraya ulaşacak. 

Bu Miktarlar Aşılamayacak

Ziraat Bankası bir kamu bankasıdır. Sadece bu banka ile SGK arasında anlaşma yapıldı. Diğer bankalarla anlaşma yapılmayacak, her banka teklifini kendisi belirleyecektir. Ziraat Bankası ile yapılan anlaşmanın önemi ise taban fiyatta ortaya çıkıyor. Çünkü özel bankalar Ziraat Bankası’nın emeklilere sunduğu promosyon miktarından daha azını veremeyecektir. Yani emekli promosyonunda yukarıdaki miktarlar alt sınırdır. Özel bankalar daha fazlasını vererek rekabet oluşturabilir.

Emekliler bankaların teklifini değerlendirerek maaşlarını taşıyabilir. Bu taşıma sonrası 3 yıl boyunca aynı bankadan maaş almak gerekir. 3 yıl sonraki anlaşmada yeniden banka değiştirilebilir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)