Bankalardan Rekor Kar Oranı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu BDDK açıkladığı veriler ile bankaların en yüksek ocak ayı kar oranlarına ulaştığını belirtti. %22’lik Artış gösterdi.

Bankalardan Rekor Kar Oranı

BDDK verilerine göre bir önceki yılın ocak ayına göre bankaların net karlarında %22,7 oranında bir artış gözlemlendi. Bu kapsamda bankaların net karı 4 milyar liranın üzerine çıkarak 4 milyar 537 milyon lira olarak gerçekleşti. Bu net kar oranının geçen sene 3 milyar 698 milyon lira olduğu da belirtildi. 

Faiz Geliri Ve Gideri Arttı
Bankaların 2018 yılı ocak ayı içerisinde faiz gelirleri ve giderleri artış gösterdi. Ancak faiz giderlerinin gelirlerinden daha fazla arttığı da dikkatlerden kaçmadı. Buna göre bankaların faiz giderleri %38 artarken faiz gelirleri %27 oranında kaldı. 

Bankalar faiz geliri dışında çekilen kredilerden aldığı komisyon ücretlerinden de ciddi bire gelir elde etti. Bu gelirlerde de %11 oranında artış yaşandı ve toplamda 753 milyon liraya çıktı. 
İlk aydan başlayan bu rekor kar oranının yılsonunda da kendisini göstermesi bekleniyor. Geçtiğimiz sene tüm bankaların elde ettiği net karların miktarı 49 milyar 122 milyon lira olarak açıklanmıştı. Bu sene içerisinde 50 milyarı rahatlıkla geçmesi ve yeni bir rekor kırması da bekleniyor. 

Bankaların ocak ayı karları irdelendiğinde 2016 yılından 2018 yılına 2 katlık bir artış yaşandığı görülmektedir. 2016’da 2,5 milyar lira olan net kar 2018 yılında 4,5 milyar liraya yükseldi.

YORUM EKLE